Aktualitet

A janë më të mbrojtur ndaj Covid personat që pinë duhan? Mjekja: Duhanpirësit dhe alkoolistët e kanë më të vështirë sepse…

Kolovani theksoi se duhanpirësit dhe alkoolistët e kanë më të vështirë që të kalojnë koronavirusin, sepse ata dëmtojnë mëlçinë dhe organe të tjera.
Featured image of article: A janë më të mbrojtur ndaj Covid personat që pinë duhan? Mjekja: Duhanpirësit dhe alkoolistët e kanë më të vështirë sepse… Foto ilustruese

TIRANË-Të gjithë ata që janë duhanpirës kanë frikë se mos janë më të ekspozuar ndaj virusit mirëpo mjekja Entela Kolovani, e ftuar në emisionin “Kjo javë”  tha se nuk ka studime të mirëfillta për diçka të tillë.

Kolovani theksoi se duhanpirësit dhe alkoolistët e kanë më të vështirë që të kalojnë koronavirusin, sepse ata dëmtojnë mëlçinë dhe organe të tjera.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Nuk ka studime të mirëfillta për të tilla raste, thonë se fumatorët e kanë të vështirë që të kalojnë Covid. Edhe personat që përdorin alkool rrezikojnë, sepse dëmtojnë mëlçinë. Ka një dyndje masive për të marrë vitamina dhe për t’i përdorur gjatë pandemisë, sepse forcojnë imunitetin. Këto teori nuk hidhen poshtë, por as mund të mbivlerësohen. Nëse një person që nuk e ka lënë veten në mëshirë të fatit ose moshat e reja janë me imunitet normal. Imuno-depresioni duhet që të evidentohet. Duhet studiuar edhe subjektin ku sëmundja lulëzon. Ne pyesim pacientin se çfarë sëmundjesh ka, sepse nëse paraqet disa të dhëna, atëherë ne shohim se çfarë masash do marrim. Përdorimi i vitaminës D është diçka e mirë, por kemi mangësi të kësaj vitamine”, tha ajo.

(A.B)/Dosja.al

Një Koment në “A janë më të mbrojtur ndaj Covid personat që pinë duhan? Mjekja: Duhanpirësit dhe alkoolistët e kanë më të vështirë sepse…

  1. “Nuk ka studime te mirefillta por ata e kalojne me rende”- thote mjekja Kollovarja.
    Po kur nuk ka studime, nga e di ti qe e kalojne me rende?
    Per dijenine tende, o mjekja debile, ka studime ne UK dhe rezultati cuditerisht eshte qe duhanpiresit preken me ralle. Pse ndodh kjo une nuk e di,por ja qe keshtu eshte.
    Ti mund te thuash se jane studime te pabesueshme, mbase. Por edhe “logjika” jote nuk mund te jete kursesi e besueshme.

Shto Koment