KurioziteteRajoniVirale

A është ‘haram’ dekorimi i shesheve për festat e fundvitit, flet teologu, ja përgjigjia që jep

A e lejon feja muslimane dekorimin e shesheve dhe rrugëve?
Hashtag - Dekorimi i qyteteve ne Kosove

Hashtag - Dekorimi i qyteteve ne KosoveAgim Aliu - Kryetar i FerizajitFitim Fluga - TeologAdrian Çollaku - Gazeta BlicShkumbin Kajtazi - Reporteri

Gepostet von RTV Dukagjini am Freitag, 20. Dezember 2019

KOSOVE- Një polemikë e ndezur fillimisht përmes rrjeteve sociale ka ngjallur jo pak reagime në Kosovë. Por e njëjta pyetje vlen edhe për Shqipërinë. A e lejon feja muslimane dekorimin e shesheve dhe rrugëve?

Për këtë është përgjigjur teologu Fitim Flugaj. Ai ka thënë se për besimtarët muslimanë, nuk ka festa të tjera përveç 2 bajrameve, por ka theksuar se muslimanët nuk i urrejnë gjërat e bukura.

Zyrtari i Bashkësisë Islame të Kosovës thotë se përfituesit e mëdhenj të këtyre festave janë bizneset e mëdha pasi sipas tij qytetarët e thjeshtë më shumë shpenzojnë në gjëra të kota.

 

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

“Pjesët e besimit janë disa. Më e larta është të beson vetëm një Zot dhe se Muhamedi është i dërguar i tij, ndërsa më e ulëta është mirëmbajta e rrugës ose largimi i ndonjë pengese nga rruga”. Jo nuk është “haram”. Ajo nuk ka të bëjë me fenë është çështje e mënyrës së të jetuarit. Po deshe dekoroje”. -ka thënë ai, shkruan Zeri, citon RTV Dukagjinin. 

(F.g/dosja.al)

 

Shto Koment