Aktualitet

A duhet t’ua bëni vaksinat fëmijëve në këtë periudhë? Mjeku Pëllumb Pipero jep përgjigjen e tij

I ftuar në emisionin "Opinion", Pipero tha se vaksinat duhen bërë.
Featured image of article: A duhet t’ua bëni vaksinat fëmijëve në këtë periudhë? Mjeku Pëllumb Pipero jep përgjigjen e tij Pëllumb Pipero
Përditësuar:

TIRANË– Mjeku Pëllumb Pipero ka këshilluar të gjithë qytetarët shqiptarë që t’ua bëjnë vaksinat fëmijëve të tyre edhe në këtë periudhë, kur në Shqipëri ka mbërritur Covid-19. I ftuar në emisionin “Opinion”, Pipero tha se vaksinat duhen bërë.

Pjesë nga biseda

Blendi Fevziu: Po lexoj…kam një pyetje. Fevzi, jam një prind dhe kam kohën për të bërë vaksiant për djalin, më thanë thënë mos t’ja bëjë në këtë kohë sepse është keq nëse fëmija mund të jetë i infektuar.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Pëllumb Pipero: Unë mendoj se duhen brë vaksinat. I inkurajoj qytetarët që t’ua bëjnë vaksinat fëmijëve.

Ndërkohë, numri i personave të infektuar në Shqipëri me Covid-19 është 174, mes tyre 4 fëmijë dhe 6 viktima. 17 nga të prekurit janë shëruar, harta e infektimit është zgjeruar. Tropoja i bashkohet listës me 2 të infektuar, ndërsa epiqendra është në Tiranë me 102 të infektuar. 12 mjekë dhe infermierë janë prekur, ndërkohë që Spitali Infektiv, COVID1 po mbush kapacitetet me 73 shtretër. Qytetarët duhet të qëndrojnë brenda.

(f.m/dosja.al)

Shto Koment