LIVE UPDATES
Aktualitet

Ligjet/ Banorët e 5 Majit: Qato tha, merrni lesht, pa firmë shemba gjysmën e Tiranës

28 Janar 2022, 16:02 Nga DOSJA
Ligjet/ Banorët e 5 Majit: Qato tha, merrni lesht, pa firmë shemba

TIRANË– Komisioni për Çështjet Ligjore është mbledhur sot në një seancë dëgjimore me banorët e “5 Majit” pas protestave e prishjes së qondra shtëpive të kësaj zone. I pranishëm është kërkuar që të jetë edhe kryebashkiaku i Tiranës, Erion Veliaj, i cili ka dërguar vetëm një letër. Në letër, ai shpjegonte Veliaj procesin e shembjes së banesave dhe dëmshpërblimit të qytetarëve, por mosprezenca e tij shkaktoi pakënaqësi në sallë. Deputetja Dhurata Çupi e Kryetari i grupit parlamentar të Partisë Demokratike Enkelejd Alibeaj kërkuan shtyrjen e mbledhjes deri në ardhjen e kryebashkiakut. Megjithatë kryetarja e Komisionit të Ligjeve Klotilda Bushka tha se argumentimi me shkrim i Veliaj është sipas ligjit e nuk ka arsye përse të ndërpritet seanca.

I pranishëm në këtë seancë dëgjimore ishte edhe Drejtori i Përgjithshëm i Policisë, Gledis Nano. Ky i fundit tha se policia ka ndërhyrë në prishjen e banesave tek zona e 5 majit pasi i është dërguar një shkresë nga ana e Bashkisë Tiranë. Sipas Nanos, në momentin që qytetarët nuk linin punonjësit e IMT-së të vijonin me shembjen e ndërtesave, policia ka ndërhyrë. Raportimi i Nanos ngriti disa pyetje, por Drejtori i Policisë së Shtetit u largua menjëherë, pavarësisht se deputetët i kërkuar që të qëndronte.

E pranishme në seancë ishte edhe Liza Marku, nëna që u tërhoq zvarrë nga policia pasi nuk donte të dilte nga shtëpia e saj në lagjen “5 Maji”. Ajo tha se efektivët u sollën me të si të ishin xhandarët e Zogut , nuk e lanë as të hynte në banesë  për të marrë ilaçet e rrobat apo para për të blerë gjërat e saj të nevojshme. Nënë Liza u përplas dhe me Bushkën e madje i tha kësaj të fundit që të kishte durim ta dëgjonte pasi me tone të larta nuk e trembte. Ajo ftoi edhe kryebashkiakun Veliaj që të përballej me banorët pasi nuk kanë firmosur asnjë kontratë me askënd. Elson Marku, i cilësuar si kriminel dhe ‘peshkaqen i fajdeve’ nga ana e Veliajt ishte gjithashtu i pranishëm në seancë. Ai shtoi se asnjë prej banorëve nuk ka marrë asnjë shkresë vendimi për prishjen e banesave të tyre.

Banorët e “5 Majit” protestuan një ditë më parë para Kuvendit të Shqipërisë, por askush nuk denjoi që t’i takonte ata, si nga ana e maxhorancës, ashtu edhe nga ana e Opozitës. Kjo protestë vjen pas shembjes së 7 banesave te ‘5 Maji’ në 19 janar. Në total, preken 430 në total nga projekti i rindërtimit. Ndërkohë që shumë shpejt i njëjti skenar pritet që të ndodhë edhe në Laprakë, ndaj dhe prej disa muajsh banorët kanë dalë çdo ditë në protestë për të kërkuar të drejtën e tyre.

Banorët e 5 Majit kanë kaluar ditët më të ftohta në rrugë. Ata u nxorrën me forcë nga Policia e Shtetit nga banesat e tyre. Ata kanë paditur drejtorin e IMT-të Tiranë dhe kanë premtuar se do t’i mbrojnë shtëpitë e tyre. Qytetarët kanë kërkuar bisedime me qeverinë dhe bashkinë e të kompensohen sipas çmimit të tregut për prishjen e banesave të tyre, kërkesë që nuk u është realizuar.

ZHVILLIMET ORË PAS ORE: 

U vetëprangos në taracën e shtëpisë, banori: 11 efektivë më dhunuan, e kam me video

Banori i 5 Majit: Qato më tha, pa firmë kam shembur gjysmën e Tiranës

Banori i 5 majit: Shteti më çon nga shtëpia private në pallat me një vendim të IMT

Banori i 5 Majit lexon shkresën që u çon Bashkia: Heq dorë nga prona, pa pretendime

‘Ligjet’/ Marku:Nuk jam në listën që do shemben banesat,projekti prek shtëpinë time

Veliaj e quajti “peshkaqeni i fajdeve”, Marku i pranishëm në Komisionin e Ligjeve

Iu shemb banesa në ‘5 maj’, Marku: A nuk meritoj një shtëpi në një nga 6 kullat?

Policia e tërhoqi zvarrë, Liza Marku sherr me Bushkën: Jam malësore nuk trembem hiç

VD-U nxor me forcë, letra e Liza Markut: Mariglen Qato më tha ‘do marrësh leshtë!

Nano raporton për ‘5 majin’ dhe largohet, Alibeaj: S’ke pse ikën me vrap!

Shembja e banesave në ‘5 maj’, Nano: Kemi përdorur forcë proporcionale

‘Ligjet’, Gogu-Alibeajt: Je drejtuesi politik i gjithë Ultësirës Perëndimore

Nano raporton për ‘5 majin’ dhe largohet, Alibeaj: S’ke pse ikën me vrap!

VD-Korreshi lëshon gojën: Nëse Veliaj thotë që i ka prej hekuri, të vijë këtu

VD-Alibeaj kërkon Veliajn në Komision, Bushka: U kujtuat pas dy vitesh për ‘5 majin’

Veliaj nuk vjen në Komisionin e Ligjeve për ‘5 majin’, opozita: E presim!

(f.m/Dosja.al)

Ndihmës-Sekretarja e Shtetit takoi Alibeajn, ndërsa Paloka deklaroi se ka firmosur peticionin kundër ambasadores Kim. Çfarë do të thotë kjo për PD?

View Results

Kryesore Kryesore elson marku erion veliaj komisioni i ligjeve 28 janar 2022 liza marku elson marku erion veliaj komisioni i ligjeve 28 janar 2022 liza marku

Sondazh

Poll

TEST 31

TEST 31

'Je shumë trendy'/ Mziu-Balluku: Parashikoheshe si pasardhëse e Ramës, mos të kishte ardhur në Dibër

Balluku:Po bëjmë realitet ëndrrat tuaja,keni konflikt interesi me Gjoka Construction ju ka paditur

Rruga e Arbrit/ Mziu: Rama bëri dhe shpikje me PPP-të korruptive, nuk ka përfunduar as gjysma

Mandati i Xhaçkës/ Shehaj: Kur do thërritet mbledhja? Nikolla: Nesër, është e ftuar ministrja

Rezoluta për Srebenicën, Balla-Shehut: Turp të kesh, gënjeshtar

Shehu: Vuçiç të kërkojë falje ne emër të qeverisë! Kemi humbur rolin e liderit në rajon

Rezoluta për Srebenicën, Shehu: Nuk e dënon politikisht gjenocidin

Protesta/ Spiropali-Berishës: Pi ujë Sali se të pret një ditë e lodhshme, ty dhe flamujt e lodhur

Spiropali: Keni përmendur shishet e shampanjës, Vetoja bullgare na pengoni integrimin

'Ulu drejtori i Shqiponjës' Boçi kërkon përjashtimin e Ballës nga Kuvendi

Berisha: Ju pranoni në Shqipëri xhelatët rusë, i kanë duart me gjakun e fëmijëve të vrarë

'Pse tregoheni struca?'/ Rezoluta e Srebrenicës, Berisha: Ju nuk guxoni ta dërgoni Vuçiç në Hagë

Akuzat e Shehut, Balla: Gënjeve, rezoluta e PD ka të njëjtin titull

Rezoluta për genocidin serb në Srebrenicë, Shehu: Mohoni realitetin, jeni 5 hapa pas rezolutës së PE

Rezoluta për Srebenicën, Shehi: Duhet ta votojmë të gjithë, Shqipëria të ndjekë proçesin e Berlinit

Gjenocidi në Srebrenicë, Boçi: Në rezolutë titulli është gabim, kamufloheni dhe fshihni të vërtetën

Çollaku: Rezoluta është hartuar për të mos mërzitur Vuçiç

Debati në Kuvend/ Spiropali: Shko në protestë shko. Tabaku: Çfarë bëj unë e di vetë

Rezoluta për gjenocidin në Srebrenicë,Basha:Akti i sotëm është i vonuar,duhet të jemi zëri i Kosovës

Pr.rezoluta për gjenocidin serb në Srebrenicë, Xhaçka: Meriton respektim më të plotë e jo abuzim

Rezoluta për Srebenicën, Tabaku: Duhet të ishte miratuar kohë më parë

Rezoluta e Srebrenicës në Kuvend, deputetët mbajnë 1 minutë heshtje në nder të viktimave

Kuvendi rezolutë për gjenocidin serb në Srebenicë, Balla: Duhet të shërbejë si këmbanë alarmi

Rezoluta për të dënuar krimet serbe në Kosovë, Shehu:Ka javë që po zvarritet, po shkelni rregulloren

Protesta zhvendoset te Kuvendi? Berisha: Ka skenarin e vet, ne do japim mesazhin tonë

Protesta e opozitës, Rama ‘siguron’ Kryeministrinë, qytetari: Ku kanë dalë fondet për blindimin

Ratifikimi i protokolleve për anëtarësimin e 2 vendeve në NATO, Alibeaj: Ne jemi pro (ANKESA)

Djali mbyti babanë në Divjakë, flet i afërmi: Kanë patur debate, s'e di ç'ka ndodhur

Djali vret babain në Lushnje, arrestohet nga policia, i riu ishte dënuar me 13 vite burg

Skandali me evazionin fiskal, Kryemadhi i përgjigjet ministres Ibrahimaj

Denoncimi i Kryemadhit: Nuk ka asnjë njoftim nga institucionet ligjzbatuese për kompanitë në fjalë

Evazioni fiskal me inceneratorët, Ibrahimaj: Asgjë nuk është e re, zhurmë në vigjilje të protestës

Thirrja e Komitetit,Rakacolli:Bëjmë apel për kryerjen e vaksinimit,mbani maskat në vendet e mbyllura

Covid në vend/ Tomini: Ka rritje infektimesh. Bino: Ka rënë përqindja e vaksinimeve në Shqipëri

Brenda dhomës që u përfshi nga flakët në Spitalin e Fierit, dëme të shumta materiale

Vendimi i Qeverisë: Rriten me 6% pagat në sistemin arsimor parauniversitar

Berisha thirrje policëve: Çdo presion ndaj qytetarëve do marrë ndëshkim personal dhe ligjor

Rritet pagat e personelit shëndetësor, Manastirliu: Shpërblim për mjekët që punojnë larg banesave

Do futen protestuesit në kryeministri? Berisha: Çdo opsion është i mundshëm

Sali Berisha: Për Ramën qytetarët ekzistojnë vetëm për t’i vjedhur. Përgjigjen e merr nesër

7 korriku/ Berisha: Nesër bashkë me temperaturat rritet urrejtja popullore

Urdhëri krijon debat në komision, inxhinieria: Nuk na duhet, Balluku s'na hap derën

Zjarri në spitalin e Fierit, mjeku: Është djegur lavatriçja e larjes së filmave

Tym dhe flakë/ Zjarr në katin e parë të spitalit të Fierit, evakuuohen pacientët

Kapet shtëpi bari në Fier, heroinë, kanabis në proces tharjeje e armë zjarri

Kryemadhi i përgjigjet Veliajt: Takohemi në SPAK

SPAK thirri të moshuarit? Kryemadhi: Shashka, s'është aspak e vërtetë

Kryemadhi paralajmëron: SPAK ta thërrasë urgjent dhe ta kthejë nga Holanda Edi Ramën

Kryemadhi zbulon bisedën me djalin e pensionistit 30 mln USD pasuri: Kontrata s'ka firmën e tij