KRYESORET
Politike

8 janari, Gjekmarkaj: Po të vonohej policia 5-10 minuta, në PD do kishte arkivole

18 Janar 2022, 19:39 Nga DOSJA

TIRANË – Nënkryetari i Kuvendit dhe nënkryetari i PD-së Agron Gjekmarkaj ka folur në emisionin “Frontline” në News24 për 8 janarin dhe përjashtimet nga PD. Gjekmarkaj tha se ndodhi diçka që çoi drejt përjashtimeve, që ishte 8 janari dhe rrëfeu çfarë ndodhte brenda selisë së PD. Ai tha se vajza e lemeritur i lutej të kthehej në shtëpi ndërsa sulmohej selia e PD.

Sipas tij nëse ndërhyrja e policisë do të zgjaste dhe 5 apo 10 minuta në selinë e PD do të kishte arkivole.

“Përjashtimet janë një moment i vështirë në jetën e PD. Kohë më përpara nuk do ta mendoja kurrë që do gjendesha në pozitën e një njeriu që do të votonte pro përjashtimeve, sepse nga pikëpamja e kulturës time njerëzore jam kundër përjashtimeve, por ndodhi diçka që na çoi drejt përjashtimeve në mënyrë të logjikshme. Ishte data 8 janar. Unë kam qenë brenda në selinë e PD-së dhe ka qenë një nga ditët më të trishta të jetës time qoftë në raport me familjarët e mi, me time bijë që më kërkonte të kthehesha në shtëpi dhe ishte e lemeritur nga pamjet që shikonte se si i ati i saj në vitin 2022 ishte i rrethuar nga kolegët e vet, një turmë njerëzish, agresive që të kujtonte rrethimin e Krujës, ngjiteshin me shkallë, me kokë dashi, me një shinë hekuri, me qyski, me varre, me dinamit, kacavirreshin, gjuanin me gurë, shanin, kërcënonin që do vrisnin e do prisnin tek dyert. Ishte vërtetë tragjike.

Unë nuk jam në gjendje ta parashikoj. Ndihej klima e rrezikut. Kam përshtypjen që në qoftë se do të zgjatej ndërhyrja me 5 apo 10 minuta mund të ndodhte një kasaphanë dhe mund të kishte arkivole në selinë e PD-së.

 

 

Ishte projektuar një gjakderdhje. Fatmirësisht nuk ndodhi, por ishte ngjarje ka lënë shenjë. Ka lënë shenjë në emocionet, në gjykimin e gjithsecilit prej nesh”, deklaroi Gjekmarkaj.

Ai tha më tej se dyert e blinduara penguan në një farë mënyre gjakderdhjen dhe dhanë një ndihmë për të kuptuar thelbin e lëvizjes së Sali Berishës për interesat personale.

“Ndoshta koha do të na i ftohë, do të na i zbehë tensionin dhe tmerrin e asaj dite sepse dikush tha blinduat dyert. E vërtetë, por nuk duhet të harrojmë se kërcënimet erdhën para se të blindoheshin dyert. Ato dyer në një farë mënyre penguan që të ndodhte gjakderdhja. Por nga ana tjetër dhanë një ndihmë për të kuptuar thelbin e kësaj lëvizjeje të udhëhequr nga Sali Berisha për interesat e veta personale. Ishin gati të bënin gjakderdhje. Unë nuk do të shkoja kurrë, kurrë, kurrë e përsëris për të nxjerrë një koleg, Sali Berishën apo këdo tjetër në atë mënyrë, sepse besoj ende tek forca e votës, tek ligji, tek demokracia jo tek qyskitë, jo tek varretë, jo tek hekurat. Nuk do ta bëja kurrë as me Edi Ramën, as për kundërshtarin politik që ta nxjerr në këtë mënyrë, as ta poshtëroj publikisht, as ta dhunoj fizikisht. Kjo kulturë duhet të vdesë në Shqipëri njëherë e mirë”, u shpreh Gjekmarkaj.

Ai theksoi më tej se për sa kohë fantazmat e kësaj kulture janë në xhiro, demokracia në Shqipëri është gjithmonë një iluzion, nuk është realitet i prekshëm.

“Ajo çfarë më ka bërë përshtypje aty brenda, njerëzit, deputetët, trupa drejtuese e PD nuk është se ndiente frikë për veten, por secili kishte shqetësimin dhe zhgënjimin e thellë se si mund të degjeneronte situata, si mund të përdoreshin njerëzit, kolegët kundër kolegëve”, u shpreh nënkryetari i PD.

Ndërkohë Gjekmarkaj tha se policia ka ndërhyrë me vonesë dhe foli për një skenar politik të qeverisë.

“Policia ka ndërhyrë 1 orë e gjysmë me vonesë, ose të paktën 1 orë me vonesë dhe druaj shumë që ky ka qenë skenar politik i qeverisë sepse situata dukej nga televizionet dhe nuk ishte e nevojshme që të pritej shumë për të ndërhyrë sepse s’ke arsye të presësh kur sheh që një objekt i mbushur me njerëz brenda po sulmohet në mënyrë kriminale. Policia duhet të ndërhynte automatikisht që në momentin kur shfaqej dhuna në selinë e PD”, deklaroi Gjekmarkaj.

Marrë nga “Balkanweb”

(d.v/dosja.al)

Ndihmës-Sekretarja e Shtetit takoi Alibeajn, ndërsa Paloka deklaroi se ka firmosur peticionin kundër ambasadores Kim. Çfarë do të thotë kjo për PD?

View Results

Sondazh

Poll

Politike 18 Janar 2022, 14:44

Roth: Bullgaria të njohë pakicën maqedonase

TIRANË– Ish-sekretari gjerman i Shtetit për Evropën, Michael Roth kërkoi reciprocitet për minoritetet nga Maqedonia e Veriut dhe Bullgaria. Me anë të...

Berisha në krye të PD-, Çupi: Jam e dëshpëruar! Lajm i keq për demokratët

Berisha në krye të PD-, Çupi: Jam e dëshpëruar! Lajm i keq për demokratët

Berisha në krye të PD, Duma: Të respektohet vullneti i demokratëve

Berisha në krye të PD, Pampuri: Unë jam me SHBA

Berisha në krye të PD, Sula: Një pjesë e njohin

Protesta/ Avokati: Ligjin e Butrintit po ia bëjnë dhuratë ministrit të jashtëm grek, s'është rastësi

Rrëzohet kërkesa e Vasilit për debat, Balla: Shkresa që erdhi në Kuvend s'mbante firmën e non-gratas

Berisha në krye të PD, Balla: Dje kishte tre gara të forta, ajo me Ibsenin s’dihej si do dilte

Vijon AKSIONI, ‘Shqiponjat’ blindojnë Elbasanin pas rrëfimeve të Nuredin Dumanit

Zgjedhjet në PD/ Shkëlzen Berisha voton për kreun e ri të PD në selinë blu

Elbasani ‘përmbytet’ në pikun e vapës, ujërat e zeza mbushin qytetin

Synonte të bëhej ministër me Bashën, Andi Lila 'kthen', shfaqet sot me Ramën e Veliajn

‘Lufta’ mes tyre zhvillohet në Gjykatë, Veliaj e Duka bëhen bashkë për ‘Kupën e Botës’

Silva i jep dhuratën e veçantë Ramës, kryeministri: E paskeni studiuar gjatësinë time

Bregdeti në Shëngjin mbulohet nga pluhuri i verdhë, IKMT: Dyshohet se është hedhur nga anijet

Zgjedhje në PD/ Ibsen Elezi e nis me disavantazh: Kam vëzhgues, por anëtarë në Komisione jo

Targa italiane, armë dhe vila luksoze/ Ç'nuk u pa nga aksioni "Plumbi i artë"

Frikë se Gjykata s'i jep të drejtë? Berisha: S'ka vendim që ndal këtë mision historik

Sali Berisha shkon në selinë e PD, e shoqëron bashkëshortja

Presidenti, Balla: S'e kuptoj tërheqjen e PD, ne e respektojmë marrëveshjen

Policia bën bilancin: Pezullohen 95 leje drejtimi, gjobiten mbi 500 persona

Aksident në Maminas, përfshihen gjashtë makina

'Ka rrjedhje të sekretit hetimor?' Kraja-Majkos: Për non-gratat s'përgjigjem

Komisioni/ Kraja: Me paratë e konfiskuara kemi ngritur laboratorë eksperimentale

'A ndërhyn Rama dhe ministrat në punën tuaj?/ Kraja - Alibeajt: S'komentoj, zbatoj ligjin

Dosja e Aleks Nikës/ Ndreca: A mund të transferohet në SPAK? Kraja: Duhet vlerësuar

Dvorani dhe Ina Rama për President? Berisha: Janë subjekte të ndjekjes penale

Ç'do bëhet me Teatrin Kombëtar? Zotohet Berisha: Do ndërtohet siç ka qënë

8 emrat e PD për President, Berisha: Parodi e neverishme, keqpërdorim i Ramës

FMN propozoi shkrirjen e Bordit, Berisha: Të ndërhyhet me urgjencë për çështjen e borxhit

A e përdori PD për të justifikuar non-gratën? Berisha: Partia më ka penguar

'Non-grata' në gjykatën franceze, Berisha: Ka 2 faktorë kundër meje

Nëse vjen Berisha, PD duhet të pezullohet nga PPE, ish-kryeministri: Gaboi!

Berisha thirrje BE: Na hapni negociatat! Nuk e meritojmë, por po s'ndodhi sjell trazira në rajon

'Shqipëria anëtar i asociuar i BE'/ Rama: Mbështes vizionin e Macron

Gjermania kundër Ballkanit të Hapur? Rama: Ushqim për konsum lokal

'Ballkani i Hapur'/ Charles Michel: E mbështes, uroj që të gjithë t'i bashkohen nismës

'Ndryshojmë kursin'/ Rama: Nëse Bullgaria s'hap rrugë, do i shpëtojmë kthetrave të tyre

Integrimi/ Pse duhet mbajtur peng Shqipëria? Michel: Duhen zgjidhur konfliktet, ju mbështes

Integrimi në BE, Charles Michel: Angazhimi ynë nuk ka ndryshuar

Integrimi në BE/ Rama: Kemi hedhur hapa njëjtë si vendet që i kanë çelur negociatat

Aksioni i SPAK, Berisha: U dekonspirua, Edi Rama u shqetësua, dha mesazh tek bandat

Raporti i FMN, Ibrahimaj: Do jemi më të kujdesshëm, do analizojmë çmimet

Autori i vë zjarrin furgonit të policit në Shkodër, i maskuar si grua

Demokratja-Berishës: Ti je i ndershëm, këta të tjerët kanë nga 100 dashnore

Emri i presidentit të ri, Alibeaj flet për firmat: I kam! Në mbledhje sot ishin 26 deputetë

Negociatat për president tek PD, Alibeaj: Nesër pasdite do kemi mbledhje tjetër

17 shoferë “dru” në timon, 27-vjeçari rreh efektivin e Policisë teksa e shoqëronte

A janë arrestimet e Nuredin Dumanit? Kreu i SPAK se "lëshon" PENTITON: Nuk flas dot...

Pse s'janë arrestuar Ervis Martinaj dhe Suel Çela? Kraja dhe Nano: Po i kërkojmë akoma...

Ka dyshime për dekonspirtim?Kreu i SPAK: Jo!Do i shkojmë deri në fund, s'ka rëndësi sa të fortë janë