LIVE UPDATES
Aktualitet

613 kg kokainë, Çekaj ka ende në dorë magazinën, përsëritet rasti i Admir Hoxhës

28 Tetor 2021, 19:38 Nga DOSJA
613 kg kokainë, Çekaj ka ende në dorë magazinën,

TIRANË- Arbër Çekajt, iu sekuestrua sasia më e madhe e kokainës e kapur ndonjëherë në vendin tonë, plot 613 kilogramë. Lënda narkotike që vinte nga Ekuadori ishte fshehur në kontejnerët me banane të kompanisë së tij

“Arbri Garden”. Ai u dënua me 14 vite burg. Në Prill të vitit 2021, u prangos edhe i ati Selim Çekaj. Njësoj si të birit, atij i gjenden në kontejnerin me fruta 49 kilogramë kokainë. Top Story ishte në magazinën e Çekajt në Maminas. Aty gjithcka duket e mbyllur. Bien në sy disa mjete të cilat janë pa targa. Nëse shohim në QKB, aktiviteti i kompanisë rezulton i pezulluar.

Çuditërisht, kompania dhe magazina e drogës nuk janë marrë në administrim nga shteti. Pas aksionit të vitit 2018, Çekaj ka ndërhyrë duke hequr nga ekstrakti disa adresa dytësore të aktivitetit në Maminas dhe në tregun agroushqimor të Tiranës. Kjo, të çon te dyshimi i tjetërsimit të pronave para se ato të sekuestrohen.

“Që nga momenti i sekuestrmit deri në marrje në dorëzim janë kritere të përcaktuara kështu që organet duhet të vihen në lëvizje. Kur nuk përfundojnë procedurat e sekuestrimi, marrjes në dorëzim rrezikojmë mos ta ushtrojmë këtë të drejtë se nuk ka asnjë vlerë që ti e rrethon me shirit të kuq atë pronë dhe e mirëmbajnë personat që e kanë pasur në posedim”u shpreh profesori i drejtësisë, Alban Koçi

Shumë pranë rrethimit të aeroportit të Rinasit, bie në sy një resort luksoz. Dikur aty organizoheshin festa të ndryshme. Sot, duket i braktisur. Në tetor të vitit 2018 aktiviteti i resortit ‘Ador’ u ndërpre. Kompleksi u sekuestrua pasi pronari Admir Hoxha, u zbulua të ishte ideatori i ngritjes së laboratorit të heroinës në Brenog të Hasit. Aso kohe hetimi zbuloi bashkëpunimin me Avdylajt e Shijakut dhe grupe të tjera të fuqishme. Gjatë aksionit të koduar ‘VolVo 4’ u prangosën edhe ish deputetët socialistë Arben Ndoka e Arben Çuko. Pavarësisht bujës së aksionit, resorti është ende në duart e Admir Hoxhës.

“Ky vendim ska ardhur asnjëherë në AAPSK. Mund të jetë pezulluar, qëndorn atje për veprime etj etj, por në AAPSK ska ardhur asnjëherë” u shpreh Qirjako Theodhori, Kryeadministrator AAPSK

“Nëse i referohemi raportit të DASH për sekuestirmin e pasurive nga korrupsioni dhe krimi organizuar aty evidentohet frika e prokurorëve apo drejtësisë për të ndëshkuar njerëz të fuqishëm që janë të lidhur me krimin e organizuar apo janë të korruptuar” u shpreh Erinda Skëndaj, Komiteti Shqiptar i Helsinkit

Marrë nga Top Channel

Cila mendoni se është alternativa më e mirë:

View Results

aktualitet aktualitet admir hoxha alban koçi arber cekaj arbri garden admir hoxha alban koçi arber cekaj arbri garden

Sondazh

Poll

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE

Pellusha, rripa e çanta markash kontrabandë, arrestohet pronari i 5 dyqaneve në Tiranë e Durrës

Mandati i Xhaçkës, Bushka: Duam kohë për raportin. Alibeaj: Mos nxirrni sebepe

Dashnor Sula shpërndan "paund" në Kuvend, i lë ca para edhe Ramës tek vendi

Autor i 4 vjedhjeve në banesa dhe biznese, vihet në pranga 35-vjeçari në Tiranë

Aksident me vdekje në Korçë, zetori përplas motorin, dy persona të vdekur

PD kërkon përballje me Nanon:Trego ç’bisedove me Lamin për Martinajn. Naço:S’e lejon sekreti hetimor

“Ekstradoni kriminelët nga Dubai”, Noka shtron kërkesën. Naço: Na jep informacione nëse ke

Noka kërkon llogari për Martinajn, Kuko: Jam këtu për tjetër gjë, Deputeti:Po thërrasim Kulturën pra

Salianji: Ekstradoni kriminelët nga Dubai, këtu kërcet pushka, atje hapet shmapanja. Kuko:I takon MD

Salianji: Në Shqipëri kërcet pushka, në Dubai hapet shampanjë! Krerët e grupeve kriminale të lirë

Ka shkuar mirë? Rama del i qeshur nga "Vila 30", i hedh dorën në qafë Kurtit

E PAPRITUR! Rama zhvillon takim 'kokë më kokë' me Kurtin në Tiranë

'RING'/ Kontrabandë nga Libia në Durrës, sekuestrohen 2275 ton naftë, arrestohen 4 persona

Marrëveshja Shqipëri-Emirate të Bashkuara, Alibeaj: Kush kryen krime është në Dubai

Shqiptarët me gomone drejt Anglisë, Ministria e Brendshme: Nuk është fenomen i panjohur

Noka kërkon 'llogari' për zhdukjen e Martinajn: A ka informacion Qeveria? Thonë e gjeti hasmi

Bushka- Alibeajt: Ti je anatemuar në publik. Deputeti: Po e di, merr masë nëse shkela etikën

Çantën e mbushur me detonatorë e C4, arrestohet sa zbret nga urbani 44-vjeçari në Shijak

'Po u thonë diçka politikës shqiptare'/ Alibeaj: Çunat e Londrës vijnë në Bllok me makina angleze

Shqiptarët drejt Britanisë, Alibeaj: Largohen për të qëndruar në shtëpi bari, sa të rinj janë atje?

'Ligjet'/ Memorandumi Shqipëri-Britani e Madhe për emigracionin, Sula: Pse u miratua me urgjencë?

'Territorialja'/ PS kundërshton propozimin e PD, Balla: I qëndrojmë ndarjes aktuale me 61 Bashki

Balla: Bashkëpuntorët e sigurimit të shtetit sillen sikur nuk u ka hyrë asgjë në këmbë

'Të hetohet Berisha', Balla: Dua përgjigje nga SPAK, PS qëndron ndarjes aktuale të Bashkive

Xhixho përplaset me kryebashkiakun Suli për shkollën "Ibrahim Basha": Pse s'është ndërtuar?

Transportonte 17 emigrantë të paligjshëm, arrestohet 35-vjeçari në Qafë-Botë

Hajdari: Të dalim në protesta, një grup njerëzish me në krye Ramën po uzurpojnë pushtetet

Përkujtimohet Azem Hajdari,djemtë i shkojnë me nuset për dore,Rudina merr të bijën, s'mungon Berisha

Veliaj s'përmbahet përballë gjimnazistëve/ Tregon idenë e tij për një shkollë të mirë: Si hotel

24 vite nga vrasja e Hajdarit/ Berisha: Hyri në histori, për 3 ditë rrëzoi regjimin

Shqiptarët dynden drejt Britanisë, ambasadori: Pasurimi i shpejtë ju çon drejt drogës

Deputetja i kthehet keq ish-zv.kryeministrit: Ahmetaj po deshe ta liroj vendin ta drejtosh

Sulmi ndaj sistemeve/ Salianji dhe Noka kërkesë AKSHI-t: Pse nuk u garantua siguria?

Arsimimi në Shqipëri, Yuri Kim: Faktor kyç, ndikon në përparimin tuaj

'Fëmijët kanë mundësi të punësohen'/ Rama: 11-vjeçarja në Shenavlash mbante shtëpinë me para

Abetarja e unifikuar/ Rama: Maqedonia parimisht dakord, diskutuam me Malin e Zi dhe Serbinë

Dëgjohet muzikë në Kongres, Rama: Jetojnë me ‘radio’ në xhep, njëri më tha është zilja e gruas

Kongresi, Rama: Kërcënimi ndaj gjuhës është i madh, do diskutojmë futjen e saj në çdo nivel arsimi

Rama mbledh Kongresin e Arsimit, Yuri Kim ende përgjumshëm

Dita e parë e shkollës, Rama këshillon të vegjëlit: Bëni qef dhe punë

Shtëpinë e kishte kthyer në “dyqan”, arrestohet i riu në Fier, e spiunuan për "Zastava"

Hakerat e Iranit futen në sistemin e kamerave të kufijve shqiptarë! Publikojnë videon

Sulmi kibernetik, radhë të gjata në doganën e Bllatës

Probleme me sistemin TIMS në Kapshticë, po punohet me regjistra