KRYESORET
4 ORE ME PARE Insights Fjola Graçi

SHËNIM: Pse vrasin Policët tanë?

Foto ilustruese TIRANE- Ludian Zaimi vetëm 25 vjeç ndodhet sot pas hekurave pasi vendosi që problemin personal që kishte me kole...

Aktualitet

6 viktima në tre ditë! Krismat “çelin” sezonin verë-vjeshtë ’21, tragjedia e familjes Haliti nga Kosova, krimi nuk mb

11 Maj 2021, 15:15 Nga DOSJA
6 viktima në tre ditë! Krismat “çelin” sezonin

TIRANË– Sezoni verë-vjeshtë është vetëm pak ditë larg hapjes. Ndërkohë që qytetarët presin të marrin ato ditë pushimi pas punës së lodhshme të një viti të tërë, kronika e zezë ka nisur vrullshëm, me një vdekje të trefishtë. Tragjedia e familjes Haliti u pasua me dy vrasje, një atentat mafioz të ndodhur në Vlorë ku mbeti i vdekur Bledar Birçaj dhe krimi i rëndë në Tiranë, i mbushur me shumë mister ku një plumb i vetëm i mori jetën të riut Mehmet Qema. E ndërsa mesditën e sotme, Fatmir Avdillari, i njohur si Xubi i Yzberishtit, një person me precedentë të theksuar kriminale vdiq si pasojë e një aksidenti të trefishtë.

Si ndodhën ngjarjet e rënda, në vetëm tre ditë?

Gjithçka nisi pasditen e 8 majit, në Gjirin e Laëzit. Familja Haliti ishte vendosur në një nga rezidencat e pushimit në këtë zonë të bregut të detit, por një qese me kërpudha u mori jetën tre prej anëtarëve. Elfete, Afrim e Ferzinaze Haliti konsumuan kërpudha helmuese dhe ndërruan jetë. Disa orë pasi hëngën kërpudhat, ata u drejtuan për në ambulancën e Manzës, ku u trajtuan me vetëm një serum me vitamina dhe u dërguan sërish në shtëpi. Pa bërë asnjë analizë, në mometnin që të tre u qetësuan, mjekët i kthyen në shtëpi.

Por orët në vijim do të ishin vendimtare….shqetësimet e vazhdueshme bënë që tre anëtarët e familjes Haliti të shkonin në Durrës, ditën tjetër nga Durrësi, ata u transferuan në Titranë, ku dhe ndërruan jetë.

Djali i familjes Haliti tha se familjarëve të tij nuk u ishte bërë asnjë analizë, por mjekët u shprehën të sigurtë se kishin respektuar pikë për pikë protokollin e parashikuar në këto raste. Por a u bë vërtetë kjo gjë? Vdekja e këtyre tre pushuesve ngre shumë pikëpyetje për të gjithë sezonin e ardhshëm. Ç’do të ndodhë nëse në kulmin e sezonin në këto klinika dynden dhjetëra pushues që zgjedhin Gjirin e Llëzit për të marrë rrezet e diellit? Do tu jepet një serum dhe do të dërgohen në shtëpi? Por, pavarësisht thirrjeve të vazhdueshme të djalit të familjes Haliti, Hakiut, kjo ngjarje u la me aq. Të vetmit që e vujanë janë familjarët për jetën e tre personave që tashmë nuk jetojnë më për faj të disa kërpudhave, dhe jo vetëm.

Dita e djeshme riktheu breshërinë e kallashnikovit në qytetin bregdetar të Vlorës. Biznesmeni Bledar Birçaj, 40 vjeç,  një person me të shkuar kriminale u ekzekutua mesditën e djeshme në zonën e njohur si “Bishti i Kalldrëmit” në Vlorë. I shoqëruar nga një agjent i antidrogës dhe me armë të llojit “Beretta”, Birçaj po kalonte pranë “Bishtit të kalldrëmit” ku iu pre rruga nga atentatorët. Breshëria e kallashnikovit, 30 plumba, nuk e lanë të nxirrte as pistoletë ne tij që kishte marrë për tu vetëmbrojtur.

E ndërsa shoqëruesi, efektivi me inicialet G.Ç., u largua me vrap. Pas la Birçajn me plagë të rënda në trup, i cili pavarësisht se u dërgua në spital, nuk arriti dot të mbijetonte. Në dëshminë e tij, polici tha se nuk kishte arritur të dallonte asnjë prej atentatorëve sepse ata ishin të maskuar.

Por kush ishte Birçaj?

Bledar Birçaj rezulton të jetë vënë në pranga në vitin 2011 për një vrasje, por Gjykata ka pushuar hetimet, duke e lënë të lirë. Kjo është një nga pistat që ka në tavolinë grupi hetimor, ndërsa po hetohet aktiviteti i tij jashtë vendit. Birçaj kishte një muaj që ishte kthyer nga Spanja. 

E kjo ngjarje, sigurisht që të bën të mendohesh shumë herë nëse për këtë verë do të zgjedhësh bregdetin e Vlorës për të pushuar, jo se ata të qyteteve të tjera, të ngjallin më shumë siguri….

Pa kaluar as 24 orë, një grup djemsh do të përfshiheshin në një vrasje që ende është e mbuluar me mister përsa i përket motivit që çoi drejt shkrepjes së armës. Mehmet Qema, Marjus Dema, Blerim Hoti, Erlin Peka, Braild Aga, Frenkli Myftari dhe Xhuliano Koçi, pjesë e “bandës së 5-Majit”, u mblodhën në bazën e tyre, në një bar-kafe që ishte marrë me qira nga Dema. Ajo që dihet me siguri është se Mehmet Qema vdiq nga një plumb në zeëmr por arsyeja është ende e mbushur me mister. Fillimisht u raportua se bëhej fjalë për një konflikt momental mes Demës dhe Qemës. Pamjet nga kamerat e sigurisë së lokalit treguan Demën me armë në dorë që qëllonte Qemën, ngjarje të cilën e ka pranuar edhe vetë autori.

Më pas, u raportua se të rinjtë po luanin lojën e rrezikshme “ruleta ruse” dhe fati i keq i Qemës ishte se arma kishte qëlluar e mbushur. Por, dëshmia e autorit shënoi një pikë kthese. Marjus Dema tha se armën në tavolinë e kishte sjellë vetë viktima, i cili kishte deklaruar se e kishte gjetur në rrugë. Kontrolli i policisë në këtë lokal i zgjeroi më tepër pistat e hetimit. Uniformat blu zbuluan një makineri që prodhonte ‘Bitcoin, duke ngritur kështu pistën se mes të rinjve kishte pasur ndonjë konflikt pikërisht për këtë gjë. Por ende asgjë nuk është e sigurtë.

Tashmë ‘banda e 5 majit’ është ‘shuar’. Mehmet Qema u dërgua në spital pasi mori plumbin por ndërroi jetë si pasojë e plagve të marra, ndërsa gjashtë të tjerët janë pas hekurave.

Pas kësaj vrasjeje, Tirana do të shënonte një tjetër ngjarje të rëndë.

“Xubi i Yzberishtit”, emri i vërtetë i të cili është Fatmir Avdillari ndërroi jetë pasditen e sotme pasi u përfshi në një aksident të trefishë në bulevardin “Migjeni”. Teksa 45-vjeçari qarkullonte me motomjetin e tij, është përplasur nga dy makina, një “Opel” dhe një “Toyota”. 45-vjeçari, i konsideruar si një person i rrezikshëm dhe me precedentë të theksuar kriminale, ka ndërruar jetë në vend.

Por kush është ‘Xubi i Yzberishtit?

Fatmir Avdillari, është i njohur si një ndër anëtarët e bandës së Yzberishtit në vitet ’97-’98, ku bashkanëtarë kanë qenë edhe dy vëllezërit e tij, Nazmiu dhe Iliri. Ky i fundit i cili identifikohet si “kapoja”.

Ilir Avdillari ndodhet në burg, pasi bashkë me vëllezërit e tij, Fatmir dhe Nazmi Avdillari u akuzua se kanë vrarë më 27 janar ’98 biznesmenin italian Stefano Rossi, pronari i fabrikës “Niki Shoes”. Xubi ka qenë dënuar me 12 vjet burg dhe doli nga qelia në 2008. Një vit pasi doli ai ekzekutoi Ardian Tahirin në 11 prill 2009. Tahiri u vra me një plumb në kokë në rrugën “Irfan Tomini” në Tiranë. Në atë kohë ‘Xubi’ pranoi në gjykatë krimin dhe deklaroi se Tahirin e kishte ndjekur prej një jave. Arsyet sipas policisë lidheshin me hakmarrjen, pasi Avdillari ka pasur dyshime se emigranti Ardian Tahiri i kishte vrarë vëllain, Fiqiri Avdillarin në Athinë.

Vëllezërit janë akuzuar edhe për shumë veprat të tjera penale, mes të cilave renditet edhe shitja e lëndëve narkotike në zonën e Kombinatit, Yzberishtit dhe Kasharit, ku edhe banda vepronte. Një tjetër vrasje ku akuzohen vëllezërit Avdillari, është edhe ajo e Shkëlqim Xhabaftit, i njohur si i forti i Selitës. Në vitin 1998 u dyshua asokohe se Xhabafti ishte vrarë nga vëllezërit Avdillari, të njohur si të fortët e Yzberishtit, pas hasmërisë mes dy bandave, asaj të Yzberishtit dhe asaj të Selitës. Pas vrasjes së Shkëlqim Xhabaftit, familja Xhabafti ka qenë në hasmëri me familjen Avdillari.

Vrasja e Shkëlqim Xhabaftit u krye për një konflikt që lidhej me makinën e një biznesmeni italian. Vëllezërit Nazmi e Ilir Avdillari i kishin grabitur makinën një biznesmeni italian dhe ky i fundit i kërkoi ndihmë Xhabaftit. Kapoja i Selitës, së bashku me një inspektor rendi shkuan te rivalët e Yzberishtit për të biseduar se si mund t’ia kthenin makinën të huajit, por në bisedë e sipër debati është nxehur dhe vëllezërit Nazmi e Ilir Avdillari kanë vrarë Xhabaftin. Ndërsa sot, për shkak të një aksidenti i erdhi fundi epikës së “Xubit të Yzberishtit”.

(f.m/dosja.al)

Rama është propozuar për president nga disa deputetë socialiste, mendoni se:

View Results

Sondazh

Poll

Aktualitet 11 Maj 2021, 14:08

SARANDË– Një ngjarje e rëndë ka ndodhur pasditen e sotme në Sarandë, ku një 33-vjeçar me inicale R.M., është gjetur pa shenja jete në banesën e tij....

WhatsApp Video 2022 05 24 at 10 43 37 PM

WhatsApp Video 2022 05 24 at 10 43 37 PM

Tifozët nuk pyesin, përplasen me Policinë e shkatërrojnë çdo gjë që i'u del përpara

Tifozët nuk pyesin, përplasen me Policinë e shkatërrojnë çdo gjë që i'u del përpara

Tifozët nuk pyesin, përplasen me Policinë e shkatërrojnë çdo gjë që i'u del përpara

Tifozët nuk pyesin, përplasen me Policinë e shkatërrojnë çdo gjë që i'u del përpara

Presidenti/ Balla: 4-2-1 s'është negociatë, PD nuk më ka sjellë asnjë emër

Presidenti/ Balla: Raundi i tretë do të mbahet më 30 maj, ora 10:00

Presidenti/ Balla-opozitës: Kemi 6 ditë kohë që të negociojmë, sillni emrat

Presidenti/ Spiropali-opozitës: Pse vini kur e cilësoni si ilegjitim këtë proces?

Presidenti/ Duma-PS: E doni Opozitën sa për farsë. I kthehet Balla: Mos u nxeh!

Presidenti/ Alibeaj: PS do presidentin e saj, jo për popullin

Mediu: S'ka kohë për 8 e 10 kandidatë, Opozita duhet të ketë kandidatin e saj

'21 Janari'/ Tabaku: Duam të dimë kur do arrestohet X ministër. Balla: E di për kë e kam...

Dosja e '21 Janarit'/ Balla: Kam besim se do hetohet nga Prokuroria e Posaçme

Kraja: Ka korrupsion dhe pastrim parash në të gjitha fushat, duhet punë e madhe për t'i luftuar

Pastrimi i parave, Çela: S'po bëhet mjaftueshëm, shqetësuese pasi po burojnë nga...

Harta e re gjyqësore/ Manja: Propozojmë një gjykatë të Apelit, s'ka ndryshime në ligj për Vettingun

Kryeministri mbaron fjalimin, qytetari 'zbrazet': Rama ik!

Integrimi në BE, McAllister: Shqipëria i ka plotësuar kushtet, pa opozitë të fortë s'ka ecuri

'Do bashkëpunoni me Berishën?' McAllister i bën bisht pyetjes: Nuk është vendi për komente

“Ndahemi nga RMV”, McAllister-Ramës: Planet B e C mirë do të ishte të mos thuhen publikisht

Arrestimi i 2 ish-ministrave dhe deputetit të PS, McAllister: Inkurajoj autoritetet shqiptare

'1.500 vende të lira pune'/ Rama: S'ka profesionistë, mos të kërkojnë punë shteti

Finalja/ Masa edhe në shëndetësi, dyfishohen ekipet mjekësore, urgjenca në shërbim

Shkatërrimi i dosjeve në Kadastrën e Durrësit, Manja: SPAK ka nisur hetimet, kaq mund të them

'Kush është zyrtari i lartë, Lame?' Manja: Nuk i druhem asnjë presioni, dosja është e nxehtë

Manja: Janë thelluar hetimet në 2 bashki për abuzime me detyrën, 0 shance që të zhduken provat

Manja: Kallëzim në SPAK për Drejtoreshën e Agjensisë së Trajtimit të Pronave

Kupa e Conference League bën bashkë Veliajn e Dukën, dyshja shtrëngojnë duart në shesh

Vota e diasporës, Alibeaj: Vota vidhet brenda Shqipërisë, jo më jashtë

Vota e Diasporës, Gjiknuri: Jemi gati edhe për Reformën, të krijojmë një regjistër

Votat e Diasporës, Kryemadhi: Jemi avokatë të shqiptarëve jashtë Shqipërisë

Votat e Diasporës, Kim: Zgjedhjet e 25 prillit, jo perfekte, erdhi koha të veprojmë

SHBA si 'as' nën mëngë/ Berisha-Ballës: Ti mendon se u bëre amerikan? Mos fol...

Grabitja e Rinasit, avokati: Talo Çela s’mori pjesë, kishte gjurin e dëmtuar, s'kam kontakte

Balla-Kosovës: Eja në Ballkanin e Hapur, mos bini pre e keqinformimeve

Tabaku - Ibrahimajt: Manipulon shifrat e INSTAT, lexove fjalimin e dy ministreve të tjera

Butrinti/ Majko: Plani ka lidhje me VKM e 2002, në marrëveshje s'është përfshirë

Dendias i prerë për çamët e Ligjin e Luftës: Mos vazhdoni, ka pasojë për integrimin në BE

'Çështja e detit në Hagë'/ 'Këshilla' e Dendias: Të përshpejtojmë procedurat

Zonat detare me Greqinë, Xhaçka: Rikonfirmuam vullnetin për kompromis për në Hagë

Berisha në krye të PD-, Xhaferraj: Do fusë Opozitën në tension politik

Berisha i kthehet epitetit të ish-kreut të PD: Peng-Basha e Rama politizuan AMA-n

Berisha vijon akuzat jashtë Kuvendit: Burri i Spiropalit i jep tenderat vëllait të saj

"Si ndiheni që s'ju kanë uruar ndërkombëtarët?', Berisha-gazetarëve: Ku e di ti

Rama inspekton pediatrinë në Elbasan, u drejtohet mjekëve: Erdhi qershori, do ju risim rrogat

Fitorja e Berishës, Balla: Sot priten revani e bakllava, ta gëzoni e ia pafshi hajrin

'Berishën injorojeni'/ Balla: Dështim i institucioneve shqiptare, pse nuk e hetoni?

'Yt shoq i ka dhënë tender vëllait'/ Akuza e Berishës, Spiropali: S'ma bën syri tërr, shko në SPAK

Akuza për Spiropalin, Berisha: Yt shoq i jep tender vëllait tënd, lumturoni njëri-tjetrin