KRYESORET
Aktualitet

6 marsi/ Lëvizjet dhe emrat e Ramës për bashkitë, të besuarit e Bashës e Berishës

25 Janar 2022, 16:55 Nga DOSJA
6 marsi/ Lëvizjet dhe emrat e Ramës për bashkitë, të

TIRANË– Na ndajnë vetëm pak më shumë se tre javë nga nisja e fushatës për zgjedhjet lokalet të 6 marsit dhe partitë kanë nisur lëvizjet, por ende nuk kanë zyrtarizuar emrat. Kryesocialisti Edi Rama ka nisur konsultimet me drejtuesit politik të qarqeve për të velur sugjerimet rreth kandidatëve për zgjedhjet e pjesshme lokale në të gjashta bashkitë që kanë mbetur pa kryetar të zgjedhur. Pasditet e sotme, Rama do të takohet me kryebashkiakun Erion Veliajn i cili është edhe drejtues politik në qarkun Tiranë. Në takim pritet të diskutohet mbi emrat që do të përfaqësojnë Partinë Socialiste e Rrogzhinën në garë. Për të parën deri më tani një kandidat i mundshëm është Mersin Murati, i cili ka prefekt i Tiranës. Ndërsa për Rrogozhinën, pritet që të kandidojë i komanduari Edison Memolla, por ende nuk ka asgjë zyrtare. Një orë më pas, Rama pritet të takohet me Ulsi Manjën, drejtues politik për qarkun e Dibrës.

Nga ana tjetër, për Lushnjen, kryeministri Edi Rama ka dy emra mbi tavolinë. Gazetari Muhamed Veliu shkruan për Top Channel se për bashkinë Lushnjë, kryeministrit Edi Rama i është propozuar kryetarja e bashkisë në detyrë Eriselda Sefa dhe mjeku Asfloral Haxhiu. Fjalën e fundit për kandidaturat do ta ketë Kryesia e PS. Për të njëjtën bashki, kryedemokrati Lulzim Basha e ish-kryeministri Sali Berisha kanë gjithashtu nga dy emra secili. Nga kampi demokrat i Lulzim Bashës po diskutohen emrat e Elton Banos dhe Darien Xhindolit. Ndërsa nga grupimi i Sali Berishës të preferuarit për garën e Lushnjës shihen Arben Zaimi dhe Nevila Bami.

Në Durrës, Kryetarja e komanduar e Bashkisë së Durrësit, Emirjana Sako do të jetë kandidate e PS-së për kryetare në zgjedhjet e pjesshme që do të zhvillohen në datën 6 mars. Ndërsa zonja tjetër që ka zgjedhur PS-ja për Shkodrën është Majlinda Angoni, e cila është aktualisht prefekte e këtij qyteti. Nga ana tjetër kryedemokrati Lulzim Basha ka vendosur që në Durrës të përfaqësohet nga Luan Hoti. Në të njëjtën zonë, Komisioni për Rithemelimin e PD-së ka nxjerrë si kandidat Ardian Mukën. LSI nuk ka dalë ende me asnjë emër.

Fushata nis në 19 shkurt

Fushata elektorale për zgjedhjet e pjesshme vendore në 6 bashkitë vendit që do të mbahen më 6 mars do të nisë më 19 shkurt. Ky ishte vendimi që u miratua pas propozimit të Komisionerit Shtetëror të Zgjedhjeve Ilirjan Celibashi. Për rrjedhojë kandidatët do të kenë vetëm 14 ditë kohë për fushatën e tyre. Komisioni Qendror i Zgjedhjeve ka vendosur për përbërjen e Komisioneve Zonale të Administrimit Zgjedhor për zgjedhjet e 6 marsit duke ndarë anëtarët për secilën parti. Mësohet se në gjashtë bashkitë e vendit ku do të mbahen zgjedhje, 3 anëtarë të KZAZ-ve do t’i ketë Partia Socialiste; 3 anëtarë Partia Demokratike dhe 1 anëtar LSI-ja. Në këtë mënyrë është bërë një ndarje e barabartë mes maxhorancës dhe opozitës edhe pse kjo e fundit duket të jetë e përçarë.

Partia Socialiste ka depozituar në Komisionin Qëndror të Zgjedhjeve dokumentacionin për regjistrimin e partisë për zgjedhjet e pjeshme vendore të datës 6 mars 2022, për kryetarë të bashkive. Dokumentacioni është derguar nga Sekretari i Përgjithshem i PS-së, Damian Gjiknuri. Lëvizja Socialiste për Integrim dërgoi sot në Komisionin Qendrot të Zgjedhjeve propozimet për anëtarë të Komisioneve të Zonave të Administrimit Zgjedhor lidhur me organizimin e zgjedhjeve të pjesshme lokale të 6 marsit 2022.

Cilat bashki janë pa kryetar?

Për momentin Shkodra është drejtohet nga një kryetare me mandat të përfunduar kushtetues, Voltana Ademi, e cila u rikthye në detyrë pas largimit të Valdrin Pjetrit. Dibra mbeti pa kryetar bashkia pasi Dionis Imeraj dha dorëheqjen. Durrësi ka Emirjana Sakon, pasi Valbona Sako u largua nga pozicioni i saj si kryebashkiake pas një gafe që bëri pas tërmetit tragjik të 26 nëntorit. Kryebashkiaku Haxhi Memolla u nda nga jeta dhe për pasojë në krye të bashkisë së Rrogozhinës u komandua Edison Memolla. Lushnja pasi kryebashkiaku Fatos Tushe u arrestua me urdhër të Prokurorisë së Posaçme Kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar.

ZHVILLIMET ORË PAS ORE:

Dilemat! Zbardhen të besuarit e Bashës dhe Berishës për Lushnjen, emrat e 6 marsit

EMRAT/ Zbulohen dy kandidaturat e PS për Lushnjën

Zgjedhjet e pjesshme lokale, LSI dërgon në KQZ propozimet për anëtarë të KZAZ-ve

PS dërgon në KQZ dokumentet për regjistrim në zgjedhjet e pjesshme lokale

(f.m/dosja.al)

Ndihmës-Sekretarja e Shtetit takoi Alibeajn, ndërsa Paloka deklaroi se ka firmosur peticionin kundër ambasadores Kim. Çfarë do të thotë kjo për PD?

View Results

Sondazh

Poll

Policia bën bilancin: Pezullohen 95 leje drejtimi, gjobiten mbi 500 persona

Policia bën bilancin: Pezullohen 95 leje drejtimi, gjobiten mbi 500 persona

Aksident në Maminas, përfshihen gjashtë makina

'Ka rrjedhje të sekretit hetimor?' Kraja-Majkos: Për non-gratat s'përgjigjem

Komisioni/ Kraja: Me paratë e konfiskuara kemi ngritur laboratorë eksperimentale

'A ndërhyn Rama dhe ministrat në punën tuaj?/ Kraja - Alibeajt: S'komentoj, zbatoj ligjin

Dosja e Aleks Nikës/ Ndreca: A mund të transferohet në SPAK? Kraja: Duhet vlerësuar

Dvorani dhe Ina Rama për President? Berisha: Janë subjekte të ndjekjes penale

Ç'do bëhet me Teatrin Kombëtar? Zotohet Berisha: Do ndërtohet siç ka qënë

8 emrat e PD për President, Berisha: Parodi e neverishme, keqpërdorim i Ramës

FMN propozoi shkrirjen e Bordit, Berisha: Të ndërhyhet me urgjencë për çështjen e borxhit

A e përdori PD për të justifikuar non-gratën? Berisha: Partia më ka penguar

'Non-grata' në gjykatën franceze, Berisha: Ka 2 faktorë kundër meje

Nëse vjen Berisha, PD duhet të pezullohet nga PPE, ish-kryeministri: Gaboi!

Berisha thirrje BE: Na hapni negociatat! Nuk e meritojmë, por po s'ndodhi sjell trazira në rajon

'Shqipëria anëtar i asociuar i BE'/ Rama: Mbështes vizionin e Macron

Gjermania kundër Ballkanit të Hapur? Rama: Ushqim për konsum lokal

'Ballkani i Hapur'/ Charles Michel: E mbështes, uroj që të gjithë t'i bashkohen nismës

'Ndryshojmë kursin'/ Rama: Nëse Bullgaria s'hap rrugë, do i shpëtojmë kthetrave të tyre

Integrimi/ Pse duhet mbajtur peng Shqipëria? Michel: Duhen zgjidhur konfliktet, ju mbështes

Integrimi në BE, Charles Michel: Angazhimi ynë nuk ka ndryshuar

Integrimi në BE/ Rama: Kemi hedhur hapa njëjtë si vendet që i kanë çelur negociatat

Aksioni i SPAK, Berisha: U dekonspirua, Edi Rama u shqetësua, dha mesazh tek bandat

Raporti i FMN, Ibrahimaj: Do jemi më të kujdesshëm, do analizojmë çmimet

Autori i vë zjarrin furgonit të policit në Shkodër, i maskuar si grua

Demokratja-Berishës: Ti je i ndershëm, këta të tjerët kanë nga 100 dashnore

Emri i presidentit të ri, Alibeaj flet për firmat: I kam! Në mbledhje sot ishin 26 deputetë

Negociatat për president tek PD, Alibeaj: Nesër pasdite do kemi mbledhje tjetër

17 shoferë “dru” në timon, 27-vjeçari rreh efektivin e Policisë teksa e shoqëronte

A janë arrestimet e Nuredin Dumanit? Kreu i SPAK se "lëshon" PENTITON: Nuk flas dot...

Pse s'janë arrestuar Ervis Martinaj dhe Suel Çela? Kraja dhe Nano: Po i kërkojmë akoma...

Ka dyshime për dekonspirtim?Kreu i SPAK: Jo!Do i shkojmë deri në fund, s'ka rëndësi sa të fortë janë

Cili ka qenë roli i shefit të Krimeve, Palushit? Arben Kraja: Ka shpërduar detyrën!

ZBULOHET emri i aksionit të SPAK, kuptimi! Kush e kishte "plumbin e artë"...

MEGAAKSIONI, Arben Kraja jep DETAJE: Shkatërruam 8 banda, të dhunshëm, paguanin shumë për vrasje

Zgjedhja e Presidentit, Bylykbashi: Alibeaj ka marrë përsipër t’i sigurojë Ramës votat

Shpërthim me tritol në lokalin Radhimë! Ambienti i marrë me qira nga kunati i Çelës

Momenti kur djali i Arben Mërkurit largohet nga vendngjarje, ia vranë të atin para syve

Vrasja në Sukth, dalin pamjet nga vendngjarja

'A ka më deputetë që hetohen?'/ Arben Kraja 'kyç gojën': Nuk jap përgjigje, e thotë ligji

Kreu i SPAK: 80% të rasteve që kemi në dorë, as që e dinë se janë nën hetim

Dosja 184 s'i "shqitet" Ulsi Manjës, Tabaku ia kujton para Arben Krajës, ministri: Kam një merak

PS sulmon SPAK, Balla: Pse s'hetohet Berisha? Tabaku e mbron: Shikoni "non grata-t" tuaja

'41 prokurorë janë shkarkuar'/ Kreu i KLP: Disa janë kërcënuar me jetë, u morën në mbrojtje

Qeveria miraton fond shtesë 160 mln lekësh për federatat sportive dhe sportistët elitarë

Manastirliu: Kemi miratuar financim shtesë për sistemin shëndetësor

Conferencë League! 25 Maji ditë pushimi, s'lejohen makinat, 'mbyllet' Tirana

Procesi i Rindërtimit, Ahmetaj: Do ndërtojmë 167 shkolla, 137 kompani marrin pjesë, program unik

Me kë e ka? Rama: Flet shumëkush për bujqësinë, ose s'kanë lidhje ose s'kuptojnë

Presidenti i ri/ Arrihet akordi! Balla-opozitës: Deri në raundin e tretë propozimet i keni ju

Presidenti i ri/ Balla-opozitës: Deri në raundin e tretë propozimet i keni ju