Kuriozitete

5 gjërat që i stresojnë qentë! Ata nuk u pëlqejnë përqafimet, por jo vetëm kaq!

Në shumicën e rasteve, qeni juaj do të "heshtë" ose do të përpiqet të dërgojë sinjale diskrete të ngurrimit përmes gjuhës së trupit. Fatkeqësisht, shumë prej nesh nuk e vërejnë këtë. Por ekspertët e mirëqenies së kafshëve duan që pronarët t'u kushtojnë vëmendje shenjave të tilla të stresit.
Featured image of article: 5 gjërat që i stresojnë qentë! Ata nuk u pëlqejnë përqafimet, por jo vetëm kaq! Foto ilustruese

Pronarët e qenve rrallë duan të bezdisin kafshët e tyre shtëpiake. Fatkeqësisht, shumë pronarë padashur i ekspozojnë qentë e tyre pothuajse çdo ditë ndaj gjërave që nuk u pëlqejnë kafshëve.

Për shembull, nuk duhet të konsiderohet gjithmonë një shenjë e mirë që një qen mbyll sytë kur e goditni në kokë. Nuk është një shenjë që ai po shijon momentin – ai ndoshta po mbyll sytë për të mbrojtur veten.

Në shumicën e rasteve, qeni juaj do të “heshtë” ose do të përpiqet të dërgojë sinjale diskrete të ngurrimit përmes gjuhës së trupit. Fatkeqësisht, shumë prej nesh nuk e vërejnë këtë. Por ekspertët e mirëqenies së kafshëve duan që pronarët t’u kushtojnë vëmendje shenjave të tilla të stresit.

1. Fryrjet në hundë ose veshë të qenit

Pronarëve të qenve ndonjëherë u duket kënaqësi që t’u fryjnë në hundë ose në veshë kafshëve të tyre.

2.  Fiksimi i vështrimit

Është një sjellje kërcënuese për qenin, të cilën ai e percepton si një përpjekje për të imponuar dominimin.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

3. Përqafimet

Kjo mund të duket si një shprehje e dashurisë, por në praktikë do të thotë kufizim i lirisë së lëvizjes për qenin. Ata shpesh do të mërziten.

4. Ndryshimet në sjellje

Një qen vlerëson rregullat dhe nuk i kupton përjashtimet. Për shembull, nëse nuk i lini kurrë të vijnë në divan, por e bëni kur jeni të sëmurë – i hutoni. Konsistenca është e rëndësishme.

5. Ecni në të njëjtën mënyrë

Kjo do ta bëjë qenin të mërzitet, veçanërisht nëse ai nuk mund të ndalet dhe të nuhasë përreth. Është shumë më mirë të eksploroni shtigje të reja për shëtitje dhe të përfshini lojëra të vogla që mësojnë bindje.

(k.m.dosja.al)

Shto Koment