Politike

46-vjetori i revoltës së Spaçit, Basha: Nderim përjetë heronjve kryengritës

Kryetari i Partisë Demokratike është shprehur se kjo revoltë është shumë domethënëse për shqiptarët që e duan vendin e tyre të lirë nga diktatura e krimit.
Featured image of article: 46-vjetori i revoltës së Spaçit, Basha: Nderim përjetë heronjve kryengritës Kreu i PD-së, Lulzim Basha dhe burgu i Spaçit
Përditësuar:

TIRANË– Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, ka rikujtuar revoltën e burgut të Spaccit, ku të burgosurit politikë u rebeluan ndaj regjimit dhe arritën të ngrinin një flamur jo-komunist.

Në një status në rrjetet sociale, Basha shkruan se betimi i shqiptarëve të asaj kohe është në fuqi edhe sot.

Sipas kreut të PD-së, 46-vjetori i revoltës së Spaçit, është një ditë mjaft domethënësë për të ftuar çdo shqiptar që e do Shqipërinë të lirë nga diktatura e krimit

Statusi i plotë

Sot kujtojmë me nderimin më të thellë revoltën madhështore të Spaçit! Ato 2 ditë lirie në Burgun e Spaçit ishin më të rëndësishme se e gjithë propaganda e diktaturës sepse rrëfejnë betimin e shqiptarëve për të mos pranuar asnjëherë diktaturën dhe dhunën.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Ky betim është në fuqi edhe sot. Nuk ka ditë më domethënëse se 46-vjetori i revoltës së Spaçit, për të ftuar çdo shqiptar që e do Shqipërinë të lirë nga diktatura e krimit, që t’i qëndrojë besnik betimit për të mos pranuar mbi vete asnjë diktator apo karikaturë diktatori, që mban peng të ardhmen tonë Europiane.

Unë jam krenar që në këtë betejë, Partia Demokratike e Shqipërisë është në anën e duhur të historisë, është në nderim të vlerave për të cilat dhanë jetën heronjtë e Spaçit, është në ballë të saj për të mos bërë asnjë kompromis në rrugëtimin tonë drejt Europës.

Nderim përjetë Heronjve Kryengritës të Revoltës së Spaçit! Zoti bekoftë shpirtrat e tyre dhe çdo shqiptar që ngrihet kundër së keqes!

(f.m/dosja.al)

Shto Koment