LIVE UPDATES
Aktualitet

KURTHI dhe TRADHËTIA/ 40 mijë euro për ‘kokën’ e Menës, lihet në burg Cukali, i forti i “Myslym Shyrit” mohon për

26 Shkurt 2021, 11:17 Nga DOSJA
KURTHI dhe TRADHËTIA/ 40 mijë euro për ‘kokën’ e

TIRANË– Gjergj Cukali, i njohur ndryshe si “i forti i Myslym Shyrit” është lënë sot në masën “arrest me burg”. Cukali akuzohet se ka ‘punësuar’ dy vëllezërit Edmond dhe Enver Jakimi, për t’i vendosur eksploziv poshtë makinës, biznesmenit Gjon Mena. Ai akuzohet për veprat penale “tentativë vrasjeje kryer në bashkëpunim”, “mbajtje eksplozivi”, “sigurim mjetesh për kryerje vrasjeje kundrejt pagesës”.

 Vetë 42-vjeçari ka mohuar që të ketë lidhje me ngjarjen e ndodhur në Kamëz, paraditen e 9 shkurtit. Burime nga grupi hetimor bëjnë me dije se Cukali është shprehur se nuk e ka parë kurrë në jetën e tij Gjon Menën dhe nuk ka lidhje me atentatin ndaj tij.

“Nuk kam fare lidhje me ngjarjen. Nuk e njoh Gjon Memën. Nuk e kam parë kurrë atë person,”– mësohet të jetë shprehur Cukali. Por Enver Jakimi është kthyer në bashkëpunëtorin e drejtësisë dhe ka rrëfyer gjithçka. Ai ka shënjestrua Cukalin, teksa ka thënë se ai ia ka dërguar bombën dhe i ka thënë se ku ta vendoste.

Dosja.al mëson se prokuroria ka dyshime të forta Cukali është urdhëruar dikush tjetër për këtë atentat, person që ende nuk është identifikuar. Ky i fundit, mund të ketë paguar Cukalin për të gjetur ‘dorasit’ që të mund të kryenin atentatin ndaj Menës.

Nga ana tjetër Dosja.al ka mësuar se dy vëllezërit Jakimi janë vënë pranga, vetëm dy ditë pas atentati, por kjo ngjarje u mbajt e fshehtë, në mënyrë që të arrihej tek Gjergj Cukali. Më herët u raportua se konfliktet që sollën atentatin mund të kenë nisur mes Cukalit dhe Menës jashtë Shqipërisë për pazaret e drogës, por tashmë po hetohet për të gjetur porositësin e vërtet, pasi “i forti i Myslym Shyrit” rezulton të jetë thjesht një ndërmjetës.

Vëllezërit Edmond dhe Enver Jakimi janë identifikuar të parët pasi janë filmuar nga kamerat e sigurisë pranë vendit ku ndodhi shpërthimi i lëndës plasëse, në automjetin tip BMW X5. Gjithsesi Mena, i njohur edhe me emrin Altin Xhuxha, shpëtoi paq nga atentati duke marrë plagë në të dyja këmbët. Vetë shënjestra është një person me rekorde kriminale, i dënuar më parëpër armëmbajte pa leje. Ai ka qenë dënuar më parë edhe për vjedhje me dhunë e armë në Francë e Itali.

Ndërsa Cukali ka një historik të veçantë në botën e krimit. 42-vjeçari është arrestuar për vrasjen e ish-policit Arben Bilali në janar të vitit 2019, por vetëm nëntë muaj më pas u la i lirë nga Gjykata e Apelit, pasi nuk u gjetën prova të mjaftueshme për ta mbajtur brenda. Cukali është dënuar edhe për marrje peng, armë mbajtje pa leje dhe trafik të lëndëve narkotirke. 42-vjeçari është njohur edhe si krahu i djathtë i Emiljano Shullazit, që ndodhet aktualisht në burg.

(f.m/dosja.al)

1 vit nga zgjedhjet e 25 prillit si e shikoni gjendjen e vendit:

View Results

aktualitet aktualitet altin xhuxha arrestohet gjergj cukali edmond jakimi enver jakimi gjergj cukali gjon mena altin xhuxha arrestohet gjergj cukali edmond jakimi enver jakimi gjergj cukali gjon mena

Sondazh

Poll

Tragjedia e Himarës, Policia aksion në bregdet, në 'shënjestër' dhjetëra 'Jet ski', gomone dhe skafe

Tragjedia e Himarës, Policia aksion në bregdet, në 'shënjestër' dhjetëra 'Jet ski', gomone dhe skafe

Përfshihet nga flakët “Golfi” tek “Zogu i Zi”, shkak problemet teknike

Kulla e vrojtimit bosh...në Potam mungon roja bregdetare, pushuesit në mëshirë të fatit

Dita e tretë e protestave në Vlorë/ Pronarët e skafeve dhe gomoneve: Na lini të lundrojmë

8 kg kanabis, në makinë iu gjet edhe një kallashnikov! Arrestohen 3 të rinj në Tropojë

Bllokohen dy turistë gjermanë në Tropojë, përfundojnë në spital

Aktivizohet një vatër zjarri në Sarandë, digjet ullishtja

Sali Berisha: Ilir Meta është opozitar i vërtetë, do të bashkërendojmë aksionin

Çuçi pranon shoqatën e velierave: E kam krijuar me miq pasionantë, s'kam biznes

Bosh plazhi i Livadhit në Himarë, sezoni i verës dështim në Shqipëri

PARALAJMËRIMI/ Berisha-Ramës: Bëj ç’të duash, e ke kohën e numëruar!

Afera e Portit të Durrësit/ Berisha: Mos bini pre, mos blini apartamente

Tragjedia në Himarë/ Berisha: Janë zhdukur kamerat që kanë filmuar skenën e aksidentit

Meta: Do vendosë sovrani, do shikoni pastaj politikanët do bëjnë më si të fortë?

Meta i bën premtimin Ramës: Do përfundosh nën këmbët e popullit të lirisë!

Meta i del në krah Berishës: PD është një dhe vetëm një, koha e përgjumjes ka mbaruar

Begaj s'ka reaguar për tragjedinë e Himarës/ Meta: Nuk është etike ta komentoj, Çuçi të ketë turp

Ilir Meta: Iniciative ligjore në Kuvend për të garantuar indeksimin e pagave

Vrasja e 7-vjeçares në Potam, Arjan Tase mbërrin në Gjykatë, mbahet i fshehur nga kamerat

Tragjedia në Himarë, Berisha: Vogëlushja u vra nga një skafist qeveritar, duhet dorëheqje

A do kishte pasur dorëheqje po të ishte Basha ministër?Ja si i përgjigjet Berisha pyetjes pikante

Protesta para Kryeministrisë/ Bashkohet Ilir Meta dhe Sali Berisha

Incidenti/ Qytetari në protestë: Largohuni nga politika ju pleqtë! Berisha: Lëre mos e luaj!

Vrasja e 7-vjeçares, agravohet protesta, qytetarët përplasen me policinë

Manovra e rrezikshme në Shëngjin, Policia reagon pas videos me jet-ski: S'është aktuale

Fusnin mallra kontrabandë, arrestohen 4 persona

Protesta e sotme, Meta: Çdo qytetar duhet të jetë i pranishëm

Meta ngushëllime në familjen Avdia:Vrasje e paralajmëruar, tallje të thuash se kemi siguri në plazhe

E konfirmon! Berisha: Sot do jem në protestë si qytetar

Aksidenti me një viktimë në Elbasan, kamioni e bën COPË 'Benzin', autori qëndron ende në timon

Berisha te familja e 7-vjeçares: Krim horror, akt i kryer nga një njeri i qeverisë

Berisha del i përlotur nga familja Avdia

Tragjedia në Himarë/ Berisha shkon për ngushëllim në familjen Avdia

Tragjedia/ Nano vizitë te familja Avdia: S'dua të keqinterpretohet ardhja ime, jam këtu si prind

Zjarr i madh në Vaun e Dejës, mali i Zefjanës përfshihet nga flakët

Operacioni 'Streha' në Tiranë, i shpallur në kërkim për prostitucion, në pranga Klodian Lila

Faza e 11-të e operacionit 'Restart'/ Do transportonin drogë me kamion drejt Turqisë, 2 të arrestuar

Komisari Tase aksidentoi për vdekje të miturën, Nano: Kush abuzon me detyrën ka dënim maksimal

Do jetë i pranishëm në protestën për vdekjen e 7-vjeçares? Meta: Varet nga axhenda ime

'Shteti ka rënë'/ Meta: Koha e mjekimit për Ramën po vjen, jemi në gjendje emergjence

Tragjedia në Himarë 'harrohet' nga drejtuesit e skafeve, në Sarandë qarkullojnë shumë pranë fëmijëve

Vrau të miturën në breg të detit, Policia Kufitare heq skafin nga vendngjarja

Ç'duhet të ndodhë që të vihet mësim? Disa orë pas tragjedisë, skafet lëvizin lirshëm në Himarë

"O Tani, jam unë, nuk doja"/ Momenti pas vrasjes së fëmijës, Tase mbi gomone, i kërkojnë llogari

'Plumbin do hash'/ MOMENTI kur ish-komisari i Himarës shikon fëmijën e vdekur, njerëzit: Vriteni!

Fëmija përplaset nga skafi në Himarë, i mituri merret nga ambulanca, policia rrethon zonën

Ndërtuan pa leje një mol dhe hodhën inerte në det, arrestohen 3 persona në Vlorë

Vrau partneren në Elbasan, Mici në gjyq: Nuk e mbaj mend ditëlindjen, s’kam lekë për avokat

Gara për projektin Milot-Fier, Rama: Akuzat se kompania ishte paracaktuar një vrimë në ujë

Rama: Do transformojë ekonominë dhe turizmin, afron ndjeshëm jugun me veriun e vendit