KRYESORET
Aktualitet

30-vjetori i FRESSH, Rama: Ngjarje si ajo e 8 janarit largojnë njerëzit nga politika

15 Janar 2022, 10:10 Nga DOSJA
30-vjetori i FRESSH, Rama: Ngjarje si ajo e 8 janarit largojnë

TIRANË – Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, në fjalën e mbajtur përpara të rinjve të FRESSH, në 30-vjetorin e krijimit të këtij forumi rinor, u shpreh se ngjarje si ajo e 8 janarit te selia e Partisë Demokratike, vetëm i largojnë njerëzit nga politika dhe nuk i afrojnë me të. Sipas Ramës, është pikërisht kthimi i politikanëve tek e kaluara dhe që humbin busullën e së ardhmes që largojnë njerëzit nga politika, teksa përmendi ngjarjet e 6 janarit një vit më parë në Kapitol, të cilat i krahasoi me protestën e ish-Kryeministrit Sali Berisha te selia e PD, të cilën Rama e konsideroi si një ‘reality show’.

Në fjalën e tij përpara të rinjve socialistë, Rama foli për afrimin e tyre me politikën, ndërsa shtoi se sensi i saj është pikërisht liria dhe mundësia e vetme për orientim kolektiv. Duke i bërë ftesë të rinjve të merren me politikë, Rama i bëri thirrje të rinjve të FRESSH që të shkojnë edhe përtej, ndërsa nuk i la batutat, teksa tha se FRESSH tashmë është 30-vjeç dhe se i ri ka mbetur vetëm Pandeli Majko, ndërsa nuk la pa përmendur edhe Kreun e Grupit Parlamentar socialist, Taulant Balla, i cili sipas Ramës, sado që përpiqet, nuk ia arrin dot të jetë si Majko.

Sipas Ramës, sado ta urrejmë dhe të mos duam të merremi me politikë, ajo mbetet e pazëvendësueshme për bashkëjetesën mes njerëzve dhe se pa të nuk do të ekzistonin kombet, as Kushtetuta e SHBA-ve, por nuk la pa përmendur as pavarësinë e Shqipërisë dhe Kosovës.

Ministrja e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin, Elisa Spiropali, ishte e para që hapi takimin që po zhvillon Partia Socialiste në kuadër të 30-vjetorit të Forumit Rinor të PS, FRESSH. Në fjalën e saj, Spiropali nuk i kurseu akuzat për Partinë Demokratike, duke sjellë në vemendje edhe skenat e dhunshme të 8 janarit. Sipas ministres, politika përçarëse i ka shkaktuar shumë dëme vendit, teksa shtoi se PS do t’ja shtri dorën të gjithë qytetarëve pa përjashtim, pavarësisht bindjeve të tyre politike.

Pas Spiropalit fjalën e mori kreu i Grupit Parlamentar të Partisë Socialiste, Taulant Balla, i cili i ka bërë thirrje të rinjve që t’i bashkohen kësaj force politike. Duke iu referuar PD-së, Balla tha se PS nuk është partia e bravave, duke theksuar se është e hapur për këdo të ri që kërkon të bashkëpunojë për të mirë e vendit. Sipas Ballës, PS është hapur e gati të bashkëpunojë me çdo të ri e të re në të gjithë vendin e Diasporë, ndërsa shtoi se kjo forcë politike është gati t’i japë zë çdo iniciative që vjen nga çdo rrjet rinor.

Ndërkohë, ish-ministri i Punëve të Jashtme, Ditmir Bushati, i bëri thirrje të rinjve që të bëhen pjesë e politikës, pasi sipas tij vetëm kështu do të bëhet Shqipëria vend evropian. Në fjalën e tij në këtë takim, Bushati tha se talenti dhe profesionalizmi në politikë janë të rëndësishëm, ndërsa u bëri një thirrje dhe një apel të gjithë të rinjve se, nëse besoni te lodhja e përditshme e politikës dhe jo të indiferenca e saj mos ngurroni të bëheni pjesë e saj.

Sekretari i Përgjithshëm i Partisë Socialiste, Damian Gjiknuri, ka uruar 30-vjetorin e FRESSH duke kujtuar vështirësitë e krijimit të saj asokohe. Transformimi i anëtarëve të FRESSH-it, sipas Gjiknurit, është arsyeja e përparimit të kësaj strukture. Për Gjiknurin, sa më shumë të rinj të jenë pjesëmarrës në vendimmarrje, aq më shumë kontroll mbi të ardhmen e tyre do kenë. Në përmbyllje, ai solli si shembull protestën e studentëve në vitin 2018. Referuar kreut socialist, Gjiknuri garantoi se gjithësecili do të ketë një sy që shikon dhe një vesh që i dëgjon.

ZHVILLIMET ORË PAS ORE:

Rama: FRESSH mbushi 30 vjeç, s’quhet më i ri, vetëm Pandeli Majko mbetet i ri

Rama premton lidhje ne politike: Do e shihni pjeshkën me sy, nuk ju del kungull

Rama: Protesta e studentëve në 2018-n, e vetmja pa politikanë në krye

RAMA: Sa më larg politikës ti rrini, aq më shumë do hani dynjanë nga politika

Rama: Unë nuk doja të merresha me politikë, por ja që politika merrej me mua

VD-RAMA: Politika nuk duhet lënë në duart e të tjerëve si kopili në një derë tjetër

VD-Rama: Në 8 janar, oborri i PD u kthye në shesh-xhirimin e një reality-show

Rama: Njeriu e vetmja kafshë politike, vendimet e politikës i prekin të gjithë

Rama të rinjve të FRESSH: Në fund të fundit çfarë është dreqi e mori politika?

VD-30 vjet FRESSH, Rama të rinjve: E di që është sforco e madhe të jeni këtu sot

Gjiknuri: Sa më shumë të rinj në vendimmarrje, aq më shumë kontroll mbi të ardhmen

VD-Bushati: Të rinjtë të bëhen pjesë e politikës, vetëm kështu bëhemi vend evropian

30-vjetori i FRESSH/Balla:PS jo partia e bravave, dyert tona të hapura për të gjithë

30-vjet FRESSH/Spiropali:Kundërshtarët me brava i mbyllën derën në fytyrë qytetarëve

(e.h/dosja.al)

Ndihmës-Sekretarja e Shtetit takoi Alibeajn, ndërsa Paloka deklaroi se ka firmosur peticionin kundër ambasadores Kim. Çfarë do të thotë kjo për PD?

View Results

Sondazh

Poll

'Vjedhin natën, ditën thonë 'rroftë Amerika'/ Berisha: SHBA s'mbështet plaçkitës

'Vjedhin natën, ditën thonë 'rroftë Amerika'/ Berisha: SHBA s'mbështet plaçkitës

Berisha: Rama dhe Vuçiç i bashkon krimi, bllokuan integrimin në BE

Demokratët nuk e dëgjuan deri në fund, Paloka: I pashë kush bëri zhurmë, për të zez të vet e kanë

Berisha: Moment i veçantë, PD kaloi nga humbja në humbje, duhet të mësojmë

Këshilli Kombëtar/ Paloka: Jemi 200 anëtarë, kuorumi është plotësuar

Nis Këshilli Kombëtar i PD, Paloka: Urimin e parë ia dërgoj Berishës, kishim vështirësi por ia dolëm

I gjenden lëndë narkotike në banesë, arrestohet 29-vjeçari në Mamurras

'Faleminderit përfaqësues të DASH'/ Çupi ngatërrohet në Komision, buzëqesh: S'keni shansin

Rrëfimi i Dumanit/ Berisha: S’kisha dëgjuar që bandat rivale të merrnin të njëjtin vrasës

PPE për krizën në PD? Berisha: S’e di, e vlerësojmë, disa nga ne do shkojnë

Berisha korrigjohet: Ia paskam thënë gabim emrin Dumanit, e paska Nuredin

Duma e Alizoti në mbledhjen e Rithemelimit, Berisha: Do e merrni vesh në darkë

3 Komisionet në duart e Alibeajt, Berisha: Përpjekje Ramës për ta lënë vendin pa Opozitë

Miraka te Ligjet, Berisha: Bardhi të japë sqarime për vrasjen në Elbasan

Berisha: Alibeaj merr në mbledhje demokratë që nuk janë pjesë e grupit të PD

Berisha paralajmëron protesta: Droga është normë në polici, mjaftojnë dy vrasjet e fundit

Nesër zgjidhet kryesia e PD/ Berisha: Sot dorëzoj emrat

Pas Dumanit, Berisha thirrje Besian Xhixhës: Trego lidhjet e krimit me politikën

Berisha: Dumanit po i censurojnë dëshmitë, nxirrni tabulatet e Taulant Ballës me Suel Çelën

Berisha thirrje Nuredin Dumanit: Trego gjithçka, deri tani ke thënë ato që dimë të gjithë

Berisha: Gjykata Supreme janë Rama e Don Agaçio, gjthçka ndodh në dhomë këshillimi

Manja ‘pastroi’ dosjet, Berisha: Mafia e pronave u amnistua, mjafton të çojnë qesen në Apel

S'përmbahen! Bardhi: Mos më ngri zërin mua. Bushka: Flisni 7 veta në kor

PLAS KEQ te Ligjet/ Bushka: Ne jemi ndryshe Gazi, ty të është vrarë dikush në zonën elektorale

Raporti i Administratës Publike, Bardhi: Keni analizë për patronazhistët, keni marrë masa?

Raporti i Administratës Publike/ Alibeaj: Pse gjatë vitit zgjedhor ka pasur më shumë rekrutime?

Anëtarët e ish-sigurimit të Shtetit/ Alibeajt s'i pranohet kandidati, ngre zërin: Ja provat

Socialistët miratojnë të propozuarin e Berishës, Simon Miraka

Sherr te Ligjet/ Bardhi: Të pafytyrë, votuat të propozuarin e non-gratas. Bushka: Lëri patetizmat

Në qendër të Tiranës, aksidentohet autobusi i linjës së Institutit

Emrat e Alibeajt për Zgjedhoren, Balla: Sa t'i sjellë, do i miratojmë, më në fund

Presidenti/ Balla: Votat do i gjejmë, po konsultohem me dy grupet e tjera të Opozitës

Bylykbashi anëtar i Reformës Zgjedhore, Alibeaj: Nuk është provokim

'Jam kryetar grupi'/ Alibeaj: Brenda PD s'ka përplasje, s'ka bojkot për presidentin, të hënën....

Procesi i zgjedhjes, Alibeaj: Jemi gati deri në 12 të natës nëse PS ndryshon mendje

Zgjedhja e Presidentit/ Alibeaj: Maxhoranca nuk i ka 71 vota, është realitet

Procesi i Presidentit/ Ndryshon mendim pas mbledhjes, Alibeaj: Do marrim pjesë

Cilët kryebashkiakë do kallëzohen? Manja: Hetimi ka rregulla, s'bëj publike asnjë rast

Rrezikon Shqipëria nga lufta?Peleshi:Jemi të sigurtë,NATO reagon sa herë që preket një pëllëmbë tokë

Shqipëria ngre bazë të dhënash për emergjencat, çon togë në Bullgari, zgjeron kontributin në NATO

Balluku: Ka abonentë familjarë që përdorin mbi 5 mijë kw mujorë, do kenë pishina, s'fikin dritat

Miratohet koncensioni për ndërtimin e aksit Thumanë-Kashar

Qeveria vendos transferimin e të dhënave për licensat e minierave

A e ka gati Shqipëria dosjen për çështjen e detit në Hagë? Xhaçka: Në atë fazë jemi

Mbështetje për emigrantët shqiptarë në Greqi? Xhaçka: E diskutova me Dendias, do njihet gjuha shqipe

Shqipëria jep OK për futjen e Suedisë e Finlandës në NATO

Gjuhë të huaja e letërsia, ulet mesatarja që duhet të kenë maturantët për këto degë

Kisha

Mbledhja e grupit, Berisha mbërrin në selinë blu: Alibeaj vegël e Ramës, po fyejnë Diasporën

Forumi i PPE, Berisha: Po mbajnë qëndrim neutral, zëri ynë s’do mungojë