KRYESORET
Aktualitet

30 qershori, Meta: Deputeti Basha të mos gënjejë. Bardhi: Je rëndë, president!

25 Janar 2022, 17:10 Nga DOSJA
30 qershori, Meta: Deputeti Basha të mos gënjejë. Bardhi: Je

TIRANË – Presidenti i Republikës Ilir Meta shkëmbeu replika në distancë me Sekretarin e Përgjithshëm të Partisë Demokratike Gazment Bardhi lidhur me zgjedhjet lokale të 30 qershorit 2019 dhe dekretimin e zgjedhjeve të pjesshme lokale të 6 marsit për 6 bashki të vendit. Kreu i Shtetit hodhë poshtë akuzat e Bardhit mbrëmë në “Ora News” se me mosveprime ka shtyrë Gjykatën Kushtetuese që të njohë si të ligjshme zgjedhjet e 30 qershorit 2019 duke mos paditur këto zgjedhje në institucionin më të lartë të drejtësisë së Shqipërisë. Në Facebook, Meta shkruan se kjo është e pavërtetë pasi Gjykata Kushtetuese nuk i ka njohur zgjedhjet për pushtetin vendor në 30 qershor 2019 pasi ka shpallur moskompetencë me këtë çështje. Ai etiketoi Bardhin dhe kryetarin e Partisë Demokratike, Lulzim Basha si “deputetë”, term i cili përdoret nga ish-kryeministri Sali Berisha dhe Komisioni i Rithemelimit të PD ndaj Bashës dhe mbështetësve të tij.

Më pas, sekretari i PD iu përgjigj në Facebook duke shkruar se presidenti nuk e mbajti zotimin për të nxjerrë zgjedhejt lokale të 30 qershorit 2019 si zgjedhje të pavlefshme, pasi nuk iu drejtua Gjykatës Kushtetuese për këtë çështje për të mbrojtur vendimin e tij të dekretimit të 13 tetorit 2019 si datë e re për zgjedhjet lokale.
Etiketimeve të presidentit për kryetarin e PD Basha dhe sekretarit Bardhi si “deputetë’, nr.2 i selisë blu deklaroi se gjuha e Foltores nuk mund të jetë kurrë gjuhë e institucionit të Presidentit, pavarësisht halleve të përbashkëta të Ilir Metës, Edi Ramës dhe Sali Berishës.

Kreu i shtetit reagoi sërish në Facebook lidhur me akuzat e Bardhit se ka dëmtuar partinë më të madhe opozitare duke dekretuar 6 marsin si datë për zgjedhjet e pjesshme lokale në shërbim të Partisë Socialiste. Meta argumentoi se afati për shpalljen e datës së zgjedhjeve bëhet 30-45 ditë nga njoftimi që merr Presidenca nga Kryeministria dhe Komisioni Qendror i Zgjedhjeve. Presidenti shkroi se do të vepronte në dëm të PD nëse do të caktonte datën e zgjedhjeve brenda kufirit minimal kohor të 30 ditëve (20 shkurt). Në këtë mënyrë, ai këmbëngul se po e ndihmon opozitën dhe jo qeverinë.

Sekretari i partisë më të madhe opozitare iu kthye me ironi Metës duke postuar në Facebook se situata do bëhet edhe më keq për hallexhinjtë e Gjirit të Lalzit dhe të Surrelit, që janë bërë bashkë kundër PD, referuar presidentit Meta dhe kryeministrit Edi Rama. Ai kërkoi nga Meta që të mos bëjë komente të gjatë, të lodhshme dhe pa argumente.

Konflikti PD-Meta
Partia Demokratike ka dalë kundër presidentit Ilir Meta pas pezullimit të ish-kryeministrit Sali Berisha nga grupi parlamentar i PD në 9 shtator 2021. Basha e etiketoi kreun e shtetit si pjesë e trekëndëshit të keq politik në Shqipëri, i quajtur “Trekëndëshi i Bermudës”. Më pas, Meta ka lëshuar sulme ndaj Bashës duke e fajësuar për bojkotin e reformës në drejtësi, braktisjen e parlamentit me djegien e mandateve parlamentare në 2019, duke i ngarkuar “katërkëndëshin e përgjegjësive”. Me kalimin e kohës, presidenti Meta akuzoi Bashën si njeri që ka raport armiqësor me të vërtetën. Ai ka shprehur admirim për ish-kryeministrin Sali Berisha lidhur me konfliktin e brendshëm brenda PD me Lulzim Bashën. Meta nuk ka ngurruar ta quajë kryedemokratin si “deputet”.
Ndërkohë, lideri i opozitës ka përmendur se edhe presidentit Meta do t’i vijë radha e shpalljes “non grata” nga SHBA njësoj si ish-kryeministri Sali Berisha.

ZHVILLIMET ORË PAS ORE:

Bardhi-Metës: Shumë rëndë! Më keq do të bëhet për hallexhinjtë e Gjirit të Lalzit

Meta nuk i ndahet Bashës dhe Bardhit: Po të zgjidhja 20 shkurtin, do t’i shërbeja PS

Bardhi-Metës, nxjerr vendimin e Kushtetueses: Po përdor gjuhën e “Foltores”

“Caktove 30 qershorin për të dëmtuar PD”, Meta-Bashës e Bardhit: Stop gënjeshtrave

(d.v/dosja.al)

 

Ndihmës-Sekretarja e Shtetit takoi Alibeajn, ndërsa Paloka deklaroi se ka firmosur peticionin kundër ambasadores Kim. Çfarë do të thotë kjo për PD?

View Results

Sondazh

Poll

Policia bën bilancin: Pezullohen 95 leje drejtimi, gjobiten mbi 500 persona

Policia bën bilancin: Pezullohen 95 leje drejtimi, gjobiten mbi 500 persona

Aksident në Maminas, përfshihen gjashtë makina

'Ka rrjedhje të sekretit hetimor?' Kraja-Majkos: Për non-gratat s'përgjigjem

Komisioni/ Kraja: Me paratë e konfiskuara kemi ngritur laboratorë eksperimentale

'A ndërhyn Rama dhe ministrat në punën tuaj?/ Kraja - Alibeajt: S'komentoj, zbatoj ligjin

Dosja e Aleks Nikës/ Ndreca: A mund të transferohet në SPAK? Kraja: Duhet vlerësuar

Dvorani dhe Ina Rama për President? Berisha: Janë subjekte të ndjekjes penale

Ç'do bëhet me Teatrin Kombëtar? Zotohet Berisha: Do ndërtohet siç ka qënë

8 emrat e PD për President, Berisha: Parodi e neverishme, keqpërdorim i Ramës

FMN propozoi shkrirjen e Bordit, Berisha: Të ndërhyhet me urgjencë për çështjen e borxhit

A e përdori PD për të justifikuar non-gratën? Berisha: Partia më ka penguar

'Non-grata' në gjykatën franceze, Berisha: Ka 2 faktorë kundër meje

Nëse vjen Berisha, PD duhet të pezullohet nga PPE, ish-kryeministri: Gaboi!

Berisha thirrje BE: Na hapni negociatat! Nuk e meritojmë, por po s'ndodhi sjell trazira në rajon

'Shqipëria anëtar i asociuar i BE'/ Rama: Mbështes vizionin e Macron

Gjermania kundër Ballkanit të Hapur? Rama: Ushqim për konsum lokal

'Ballkani i Hapur'/ Charles Michel: E mbështes, uroj që të gjithë t'i bashkohen nismës

'Ndryshojmë kursin'/ Rama: Nëse Bullgaria s'hap rrugë, do i shpëtojmë kthetrave të tyre

Integrimi/ Pse duhet mbajtur peng Shqipëria? Michel: Duhen zgjidhur konfliktet, ju mbështes

Integrimi në BE, Charles Michel: Angazhimi ynë nuk ka ndryshuar

Integrimi në BE/ Rama: Kemi hedhur hapa njëjtë si vendet që i kanë çelur negociatat

Aksioni i SPAK, Berisha: U dekonspirua, Edi Rama u shqetësua, dha mesazh tek bandat

Raporti i FMN, Ibrahimaj: Do jemi më të kujdesshëm, do analizojmë çmimet

Autori i vë zjarrin furgonit të policit në Shkodër, i maskuar si grua

Demokratja-Berishës: Ti je i ndershëm, këta të tjerët kanë nga 100 dashnore

Emri i presidentit të ri, Alibeaj flet për firmat: I kam! Në mbledhje sot ishin 26 deputetë

Negociatat për president tek PD, Alibeaj: Nesër pasdite do kemi mbledhje tjetër

17 shoferë “dru” në timon, 27-vjeçari rreh efektivin e Policisë teksa e shoqëronte

A janë arrestimet e Nuredin Dumanit? Kreu i SPAK se "lëshon" PENTITON: Nuk flas dot...

Pse s'janë arrestuar Ervis Martinaj dhe Suel Çela? Kraja dhe Nano: Po i kërkojmë akoma...

Ka dyshime për dekonspirtim?Kreu i SPAK: Jo!Do i shkojmë deri në fund, s'ka rëndësi sa të fortë janë

Cili ka qenë roli i shefit të Krimeve, Palushit? Arben Kraja: Ka shpërduar detyrën!

ZBULOHET emri i aksionit të SPAK, kuptimi! Kush e kishte "plumbin e artë"...

MEGAAKSIONI, Arben Kraja jep DETAJE: Shkatërruam 8 banda, të dhunshëm, paguanin shumë për vrasje

Zgjedhja e Presidentit, Bylykbashi: Alibeaj ka marrë përsipër t’i sigurojë Ramës votat

Shpërthim me tritol në lokalin Radhimë! Ambienti i marrë me qira nga kunati i Çelës

Momenti kur djali i Arben Mërkurit largohet nga vendngjarje, ia vranë të atin para syve

Vrasja në Sukth, dalin pamjet nga vendngjarja

'A ka më deputetë që hetohen?'/ Arben Kraja 'kyç gojën': Nuk jap përgjigje, e thotë ligji

Kreu i SPAK: 80% të rasteve që kemi në dorë, as që e dinë se janë nën hetim

Dosja 184 s'i "shqitet" Ulsi Manjës, Tabaku ia kujton para Arben Krajës, ministri: Kam një merak

PS sulmon SPAK, Balla: Pse s'hetohet Berisha? Tabaku e mbron: Shikoni "non grata-t" tuaja

'41 prokurorë janë shkarkuar'/ Kreu i KLP: Disa janë kërcënuar me jetë, u morën në mbrojtje

Qeveria miraton fond shtesë 160 mln lekësh për federatat sportive dhe sportistët elitarë

Manastirliu: Kemi miratuar financim shtesë për sistemin shëndetësor

Conferencë League! 25 Maji ditë pushimi, s'lejohen makinat, 'mbyllet' Tirana

Procesi i Rindërtimit, Ahmetaj: Do ndërtojmë 167 shkolla, 137 kompani marrin pjesë, program unik

Me kë e ka? Rama: Flet shumëkush për bujqësinë, ose s'kanë lidhje ose s'kuptojnë

Presidenti i ri/ Arrihet akordi! Balla-opozitës: Deri në raundin e tretë propozimet i keni ju

Presidenti i ri/ Balla-opozitës: Deri në raundin e tretë propozimet i keni ju