LIVE UPDATES
Politike

3 HAPAT/ Basha tregon aksionin e vitit 2022: Do pastrojmë politikën shqiptare

30 Dhjetor 2021, 16:55 Nga DOSJA
3 HAPAT/ Basha tregon aksionin e vitit 2022: Do pastrojmë politikën

TIRANË– Kryetari i Partisë Demokratike Lulzim Basha ka deklaruar tre hapat që sipas tij do të shërbejnë për të pastruar politikën në Shqipëri. Në konferencën e fundit të vitit 2021 me gazetarët, Basha tha se duhet një reformë e thellë që të përfshijë edhe Kushtetutën dhe të gjithë shoqërinë dhe nuk mund të kryhet në dhoma të errëta si ajo e vitit 2008. E dyta sipas Bashës është mënyra për të luftuar korrupsionin dhe që drejtësia të bëjë përpara.  Dhe hapi i tretë është vettingu i politikanëve.

“Ndërsa skandali i nxjerrjes së të dhënave personale në vëçanti i pagave, konfirmon se më të paguarit ndër ata që janë zbuluar janë pikërisht ata që kanë përfituar nga koncensionet, Nuk janë njerëzit që prodhojnë apo ofrojnë sherbime apo që eksportojnë produkte të bëra në Shqipëri. Jo! Janë njerëzit që paguhen me paratë e taksapaguesve më të varfër, me rrogën mesatare më të ulët në Ballkan dhe në Europë për një aferë korruptive. Ngado të sillet dhe vërtitet ai që sot okupon përmes masakrës zgjedhore të 25 prillit vendin e kryeministrit, faktet janë të thjeshta dhe janë në sy të shqiptarëve. Më në fund kjo është e mira, nëse mund të kërkojmë një të mirë në fund të këtij viti nuk ka nevojë më për retorikë. Nuk ka shqiptarë përveç atyre që nuk duan ta shohin të vertetën që nuk e kupton se e vërteta është ajo që ne kemi thënë tash sa vjet. Sikundër ka mjaftueshëm prova që drejtësia që ka hedhur një hap të para, një hap të cilin e kam përshëndetur dhe e përshëndes edhe njëherë këtë fundviti, të mos mjaftohet me këtë hap të parë, por të procedojë me hapa të tjerë. Grupi i strukturuar kriminal me të vërtetë njëri me mbiemrin Koka ndodhet në qeli, disa të tjerë ndoshen në kërkim por pjesa tjetër ndodhen në kryeministri dhe në ministritë e linjës të vendosura përgjatë bulevardit kryesor të kryeqytetit. Veprimi sa më shpejt i drejtësisë do të ishte konfirmin se drejtësia më në fund po fillon të godasë plagën më të madhe në vend dhe armikun kryesor të mirëqënies së shqiptarëve që është korrupsioni, por do të ishte po kështu edhe dhurata më e mirë 5 vite pas nisjes së reformës në drejtësi për ata shqiptarë që besuan dhe u zhgënjyen se drejtësia më në fund po fillon të punojë, po fillon të veprojë për atë detyrë që i kanë ngarkuar shqiptarët me Kushtetutë e me ligj, për atë detyrë për të cilën shqiptarët dhe taksapaguesit bujarë europianë dhe amerikanë e paguajnë prej vitesh. Ti japë fund pandëshkueshmërisë nder vite. Sa kohë që pandëshkueshmëria vazhdon të perrallisë suksese imagjinare në konferenca fundviti si ajo ëë patë pak orë më përpara, për aq kohë korrupsioni do të vazhdojë të gërryejë xhepat e shqiptarëve dhe mirëqënien e shqiptarëve. Dhe sa kohë që ky të jetë realiteti nuk ka detyrë ma të rëndësishme për Partinë Demokratike përveçse të shtyjë përpara me gjithë forcën dhe me të gjitha instrumentat e mundshme pastrimin e politikës. Duhet një reformë e thellë që të përfshijë edhe Kushtetutën dhe të gjithë shoqërinë dhe nuk mund të kryhet në dhoma të errëta si ajo e vitit 2008. Ky është një kusht që nuk mund të ecet përpara dhe është arsyeja kryesore pse PD ndodhet në një parlament që nuk përfaqëson vullnetin e qytetarëve. E dyta mënyrë për të luftuar korrupsionin është që drejtësia të bëjë përpara. Hapat e parë janë inkurajues. Shqiptarët presin dhe meritojnë më shumë dhe më shpejt. Dhe hapi i tretë është vettingu i politikanëve. Kjo nuk është për të “larë gojën” por për të çliruar Shqipërinë dhe shqiptarët,”- tha Basha. 

LAJM KRYESOR: VIDEO- Basha: Asgjë s’ndodh më 5 janar, grupi ‘na bashkoi Non-Grata’ do zgjerohet

(F.m/dosja.al)

Ndihmës-Sekretarja e Shtetit takoi Alibeajn, ndërsa Paloka deklaroi se ka firmosur peticionin kundër ambasadores Kim. Çfarë do të thotë kjo për PD?

View Results

politike politike lulzim basha lulzim basha 30 dhjetor 2021 lulzim basha lulzim basha 30 dhjetor 2021

Sondazh

Poll

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE

Pellusha, rripa e çanta markash kontrabandë, arrestohet pronari i 5 dyqaneve në Tiranë e Durrës

Mandati i Xhaçkës, Bushka: Duam kohë për raportin. Alibeaj: Mos nxirrni sebepe

Dashnor Sula shpërndan "paund" në Kuvend, i lë ca para edhe Ramës tek vendi

Autor i 4 vjedhjeve në banesa dhe biznese, vihet në pranga 35-vjeçari në Tiranë

Aksident me vdekje në Korçë, zetori përplas motorin, dy persona të vdekur

PD kërkon përballje me Nanon:Trego ç’bisedove me Lamin për Martinajn. Naço:S’e lejon sekreti hetimor

“Ekstradoni kriminelët nga Dubai”, Noka shtron kërkesën. Naço: Na jep informacione nëse ke

Noka kërkon llogari për Martinajn, Kuko: Jam këtu për tjetër gjë, Deputeti:Po thërrasim Kulturën pra

Salianji: Ekstradoni kriminelët nga Dubai, këtu kërcet pushka, atje hapet shmapanja. Kuko:I takon MD

Salianji: Në Shqipëri kërcet pushka, në Dubai hapet shampanjë! Krerët e grupeve kriminale të lirë

Ka shkuar mirë? Rama del i qeshur nga "Vila 30", i hedh dorën në qafë Kurtit

E PAPRITUR! Rama zhvillon takim 'kokë më kokë' me Kurtin në Tiranë

'RING'/ Kontrabandë nga Libia në Durrës, sekuestrohen 2275 ton naftë, arrestohen 4 persona

Marrëveshja Shqipëri-Emirate të Bashkuara, Alibeaj: Kush kryen krime është në Dubai

Shqiptarët me gomone drejt Anglisë, Ministria e Brendshme: Nuk është fenomen i panjohur

Noka kërkon 'llogari' për zhdukjen e Martinajn: A ka informacion Qeveria? Thonë e gjeti hasmi

Bushka- Alibeajt: Ti je anatemuar në publik. Deputeti: Po e di, merr masë nëse shkela etikën

Çantën e mbushur me detonatorë e C4, arrestohet sa zbret nga urbani 44-vjeçari në Shijak

'Po u thonë diçka politikës shqiptare'/ Alibeaj: Çunat e Londrës vijnë në Bllok me makina angleze

Shqiptarët drejt Britanisë, Alibeaj: Largohen për të qëndruar në shtëpi bari, sa të rinj janë atje?

'Ligjet'/ Memorandumi Shqipëri-Britani e Madhe për emigracionin, Sula: Pse u miratua me urgjencë?

'Territorialja'/ PS kundërshton propozimin e PD, Balla: I qëndrojmë ndarjes aktuale me 61 Bashki

Balla: Bashkëpuntorët e sigurimit të shtetit sillen sikur nuk u ka hyrë asgjë në këmbë

'Të hetohet Berisha', Balla: Dua përgjigje nga SPAK, PS qëndron ndarjes aktuale të Bashkive

Xhixho përplaset me kryebashkiakun Suli për shkollën "Ibrahim Basha": Pse s'është ndërtuar?

Transportonte 17 emigrantë të paligjshëm, arrestohet 35-vjeçari në Qafë-Botë

Hajdari: Të dalim në protesta, një grup njerëzish me në krye Ramën po uzurpojnë pushtetet

Përkujtimohet Azem Hajdari,djemtë i shkojnë me nuset për dore,Rudina merr të bijën, s'mungon Berisha

Veliaj s'përmbahet përballë gjimnazistëve/ Tregon idenë e tij për një shkollë të mirë: Si hotel

24 vite nga vrasja e Hajdarit/ Berisha: Hyri në histori, për 3 ditë rrëzoi regjimin

Shqiptarët dynden drejt Britanisë, ambasadori: Pasurimi i shpejtë ju çon drejt drogës

Deputetja i kthehet keq ish-zv.kryeministrit: Ahmetaj po deshe ta liroj vendin ta drejtosh

Sulmi ndaj sistemeve/ Salianji dhe Noka kërkesë AKSHI-t: Pse nuk u garantua siguria?

Arsimimi në Shqipëri, Yuri Kim: Faktor kyç, ndikon në përparimin tuaj

'Fëmijët kanë mundësi të punësohen'/ Rama: 11-vjeçarja në Shenavlash mbante shtëpinë me para

Abetarja e unifikuar/ Rama: Maqedonia parimisht dakord, diskutuam me Malin e Zi dhe Serbinë

Dëgjohet muzikë në Kongres, Rama: Jetojnë me ‘radio’ në xhep, njëri më tha është zilja e gruas

Kongresi, Rama: Kërcënimi ndaj gjuhës është i madh, do diskutojmë futjen e saj në çdo nivel arsimi

Rama mbledh Kongresin e Arsimit, Yuri Kim ende përgjumshëm

Dita e parë e shkollës, Rama këshillon të vegjëlit: Bëni qef dhe punë

Shtëpinë e kishte kthyer në “dyqan”, arrestohet i riu në Fier, e spiunuan për "Zastava"

Hakerat e Iranit futen në sistemin e kamerave të kufijve shqiptarë! Publikojnë videon

Sulmi kibernetik, radhë të gjata në doganën e Bllatës

Probleme me sistemin TIMS në Kapshticë, po punohet me regjistra

Berisha: Rama firmos kontratat korruptive! Rrugën Korçë-Kolonjë e mori në dorë një ish-deputet i PS