LIVE UPDATES
Politike

22 marsi 1992/ Izmira Ulqinaku thirrje të ish-përndjekurve dhe ish-pronarëve: Të shporrim pinjollët e diktaturës të Pa

22 Mars 2021, 16:19 Nga DOSJA
22 marsi 1992/ Izmira Ulqinaku thirrje të ish-përndjekurve dhe

SHKODËR– Izmira Ulqinaku së bashku me dy ish të përndjekur politikë, ishin në “Muzeun e Dëshmisë dhe Kujtesës” në Shkodër, aty ku në ish-degën e brendshme të kohës së dikaturës, u vranë e u torturuan kundërshtarët politikë të regjimit komunist.

Në kujtim të fitores së pluralizmit politik, 22 marsit 1992, Ulqinaku teksa shoqërohej nga Ndoc Ashta dhe studiuesi Adnan Muka, theksoi se këto qeli thërrasin për një ndërgjegjësim patriotik.

“Thërrasin për një reagim mbarë-popullor që me votën e 25 Prillit, të shporrim pinjollët e kamufluar të diktaturës, që në një mënyrë a një tjetër sot janë pjesë e listave të Partisë Socialiste: Gramoz Ruçi, Luljeta Bozdo, etj. Nga ky vend dolën thirrjet e para per liri dhe demokraci, për pluralizëm i cili u realizu me 22 mars 1992.  Sot është një kujtesë dhe respekt për ato që u flijuan për aspiratën europiane te popullit shqiptar. Ajo fitore plebeshitare e 22 marsit, është një thirrje për çdo familje shqiptare që të largojmë me votën e 25 prillit pinjollët e diktaturës të Partisë Komuniste dhe të Partisë së Punës të cilët rikthyen dhe njëherë në mënyrë diabolike terrorin, dhunën policore,”- tha Ulqinaku.

Sipas Ulqinakut, Shkodra, vuan si e gjithë Shqipëria rënien ekonomike pasi banorët e qytetit verior i drejtohen furrave të bukës dhe farmacive me lista.

“Unë jam e bindur që Partia Demokratike do të fitojë, sepse ajo është mbështetur kurdoherë në idealet e atyre që u flijuan për Demokraci. Pikërisht te kjo shtresë e madhe e të përndjekurve dhe e të shpronsuarve, të cilët kanë qënë shtylla kurrizore e Partisë Demokratike në Shkodër.  E duam Shqipërinë si e gjithë Europa, buron nga shpirti demokratik shkodran. Jemi ne që do ta bëjmë realitet ëndrrën e këtyre patriotëve, patriotëve të vërtetë. Prandaj t’i drejtohemi me 25 prill masivisht kutive të votimit, për t’a çliruar dhe njëherë Shqipërinë nga varfëria, dhuna shtetërore, nga Oligarkët e përdorur, nga bandat e Edi Ramës, nga shpopullimi. Të vendosim një sistem siç e dëshiruan dhe për të cilën dhanë jetën këto këtu, për një Shqipëri vërtetë të lirë e vertetë demokratike e Europiane,”– tha Ulqinaku.

(f.m/dosja.al)

Rama është propozuar për president nga disa deputetë socialiste, mendoni se:

View Results

politike politike izmira ulqinaku izmira ulqinaku

Sondazh

Poll

Politike 22 Mars 2021, 14:47

TIRANË- Ditën e sotme, në vendin tonë, kanë mbëritur 10 mijë vaksina anti-COVID, Sputnik V. Në një njoftim nga Kryeministria u bë e ditur vaksinat janë dhu...

“Më hodhe në ujë”, policia e gjobiti dhe i bllokoi skafin, momenti kur efektivët rrisin shpejtësinë

“Më hodhe në ujë”, policia e gjobiti dhe i bllokoi skafin, momenti kur efektivët rrisin shpejtësinë

Fluksi në pikat e kalimit kufitar, reagon Policia: Rreth 90 mijë shtetas hynë në vend gjatë 24 orëve

MEGAAKSIONI! Policia operacion antidrogë në Shkodër, Lezhë, Kukës, Krujë, Gjirokastër dhe Dibër

Kakavijë/ Radhë kilometrike për të hyrë në Shqipëri

'O Like, dua t'ja fus njërit, ndihmoje vëllain'/ Gjergj Luca përfshihet në përplasjen PS-PL

Kakavijë/ Radhë kilometrike për të hyrë në Shqipëri, shkak mungesa e sporteleve në palën greke

Aksidentohet traileri me grurë, drithi derdhet në “Tiranë-Durrës”

Meta paralajmëroi qeveri teknike, Berisha zbulon çfarë do ndodhë: Duhen referendumet

Zgjedhjet lokale, Berisha: Do kemi siglën tonë, Rama e ka humbur pak, e di ai se...

Breshëri dhe stuhia bllokuan rrugët e Tiranës, zonat më problematike

Stuhi në Tiranë, shi i rrëmbyer, nis edhe breshëri

"Lustracioni" i Ramës, Berisha: Ai e ankimoi në GJK në 2008, u rrëzua në mënyrë të padrejtë

Stuhi në Tiranë, shi i rrëmbyer, nis edhe breshëri

Në zgjedhjet lokale me61 kandidatë apo do ndahen zonat me Partinë e Lirisë? Ja si përgjigjet Berisha

Aksi Qukës-Qafe Pllocë, Berisha: Ka kaluar çdo afat kohor

DËSHTOI PLANI! Tentoi të arratisej në Greqi, arrestohet autori i vrasjes së Luan Hushit

Sekuestrohen 3 mina me telekomandë në Korçë, vihet në pranga 35-vjeçari nga Lezha

E frikshme në Vlorë, burri gjuan me kallash në prani të fëmijëve pas sherrit me gruan

U plagos për disa ullinj, vdes 55-vjeçari tek Trauma, nuk i mbijetoi dot plumbave

Policia aksion në call Centre

Zjarr në Berat, rrufeja godet shtyllën e tensionit, banorët mbeten pa energji elektrike

I këputi varësen nga qafa qytetares në Golem, arrestohet gjysmë i zhveshur 30-vjeçari

Zjarr në qendren e përpunimit të plehrave në Gjirokastër, policia nuk lejon gazetarët: Mos filmoni

Bllokimi i mjeteve lundruese pas tragjedisë në Himarë, protestë para Policisë së Shtetit

Inceneratorët, PL paraqet fakte të reja: Qeveria ka lënë peng në banka pronat publike

Banda e “skifterëve” i vë armën në kokë 23-vjeçarit për t’i grabitur paratë dhe biçikletën

Zjarr në“Malin e Bardhë”,banorët nisin aksionin para zjarrfikësve,shuajnë flakët me mjete rrethanore

Digjen pyjet në Mat! Aktivizohet një tjetër vatër zjarri, në Ulëz dhe Baz

Rreth 1 ton drogë në tre skafe, ja SKEMA që përdorën trafikantët për të 'mashtruar' radarët

Megaoperacioni antidrogë në Vlorë, policia jep detaje: U kap në ujërat italiane, kapëm 992kg kanabis

Turizmi në Shqipëri, Berisha konferencë urgjente: Kam 2 propozime, fokus tek transporti

E RËNDË! Përplasen dy makina pranë Kallmetit, 7 të plagosur, mes tyre dhe fëmijë

Tragjedia e Himarës, Policia aksion në bregdet, në 'shënjestër' dhjetëra 'Jet ski', gomone dhe skafe

Përfshihet nga flakët “Golfi” tek “Zogu i Zi”, shkak problemet teknike

Kulla e vrojtimit bosh...në Potam mungon roja bregdetare, pushuesit në mëshirë të fatit

Dita e tretë e protestave në Vlorë/ Pronarët e skafeve dhe gomoneve: Na lini të lundrojmë

8 kg kanabis, në makinë iu gjet edhe një kallashnikov! Arrestohen 3 të rinj në Tropojë

Bllokohen dy turistë gjermanë në Tropojë, përfundojnë në spital

Aktivizohet një vatër zjarri në Sarandë, digjet ullishtja

Sali Berisha: Ilir Meta është opozitar i vërtetë, do të bashkërendojmë aksionin

Çuçi pranon shoqatën e velierave: E kam krijuar me miq pasionantë, s'kam biznes

Bosh plazhi i Livadhit në Himarë, sezoni i verës dështim në Shqipëri

PARALAJMËRIMI/ Berisha-Ramës: Bëj ç’të duash, e ke kohën e numëruar!

Afera e Portit të Durrësit/ Berisha: Mos bini pre, mos blini apartamente

Tragjedia në Himarë/ Berisha: Janë zhdukur kamerat që kanë filmuar skenën e aksidentit

Meta: Do vendosë sovrani, do shikoni pastaj politikanët do bëjnë më si të fortë?

Meta i bën premtimin Ramës: Do përfundosh nën këmbët e popullit të lirisë!

Meta i del në krah Berishës: PD është një dhe vetëm një, koha e përgjumjes ka mbaruar

Begaj s'ka reaguar për tragjedinë e Himarës/ Meta: Nuk është etike ta komentoj, Çuçi të ketë turp

Ilir Meta: Iniciative ligjore në Kuvend për të garantuar indeksimin e pagave