KRYESORET
Aktualitet

21 janari / Artan Hoxha: Vrasjet u kryen nga këndi i Ndrea Prendit dhe Agim Llupos

21 Janar 2022, 14:19 Nga DOSJA
21 janari / Artan Hoxha: Vrasjet u kryen nga këndi i Ndrea Prendit dhe Agim

TIRANË – Gazetari investigativ Artan hoxha i ftuar në studion e ABC Live ka theksuar se 4 protestuesit janë vrarë nga dy kënge kryesore ku nga një kënd ishte Agim Llupo dhe në këndin tjetër komandanti i përgjithshëm i Gardës, Ndrea Prendi.

Sipas Hoxhës, vrasja e 4 protestuesve në protestën e 21 Janarit të 2011 tregon qartë se fajtori i vetëm është pushteti i asaj kohe.

“Më 21 janar Sali Berisha mori fund dhe faturën që ka bërë atëherë po e merr sot non grada e SHBA. Ai kërko prova nga amerikanët, çfarë provash do të tjera ku prova është e qartë ku katër persona të pafajshëm u vranë në mes të ditës në Dy të të gjithëve. Vrasja është kryer nga dy kënde ku në njërin ndodhej Agim Llupo dhe në këndin tjetër Ndrea Prendi Komandat i Gardës, që janë dhe njerëzit e fundit që duhet të përdornin armët. Zyber Veizi  dhe Hekuran Deda janë vrarë nga pozicioni i Agim Llupos Shefi i Shtabit të Përgjithshëm, ndërsa Aleks Nika dhe Faik Myrtaj janë vrarë nga pistoleta e komandantit të Gardës së Republikës, Ndrea Prendi”, ka thënë Hoxha.

Ndër të tjera ai ka bërë me dije se vlen të theksohet se dhe pse kanë kaluar 11 vite nga ngjarja akoma dy nga vrasjet janë pa autor.

Hoxha në fjalën e tij ka theksuar se Aleks Nikës i është gjetur një predhë në kokë, por që provat janë shkatërruar në laboratorin e kriminalistikës, dhe Hekuran deda është vrarë nga një plumb tejshpues dhe nuk ka asnjë provë për këtë.

Sipas tij përsa kohë nuk ka autor për dy vrasjet që ndodhen në dhunën e 21 Janarit dosja nuk mund të mbyllet.

“Deri më tani është zbuluar vetëm vrasja e Veizit që është kapur nga kamerat e televizioneve por që u zhduken shpejt ku janë ato pamje. Berisha në deklaratën e tij tha se ishit aty si nuk i kapët pamjet, pse nuk dolën pamjet atë ditë nuk e di. Pamjet nuk dolën atë ditë se ato kanë qenë, nuk dolën nga paaftësia apo nga lodhja nuk duhet që të kërkohet më llogari kameramanit. Pse unë këmbëngul se të vrarët vijnë nga këto dy pozicione. Zyber Veizi  nga automatiku dhe nga Ndrea Prendi, akoma nuk ka vendim gjykate se nga është vrarë Aleks Nika që i është gjetur predha në kokë që prova u dëmtua nga loboratori i kriminalistikës. Plumbi që i mori jetën Hekuran Dedës ishte tejshpues dhe nuk u gjet kurrë fajtori. Për sa kohë nuk ka autor të verifikuar kjo dosje nuk mund të pushohet, kjo është një çështje pa autor”, ka thënë Hoxha.

(e.h/dosja.al)

Ndihmës-Sekretarja e Shtetit takoi Alibeajn, ndërsa Paloka deklaroi se ka firmosur peticionin kundër ambasadores Kim. Çfarë do të thotë kjo për PD?

View Results

Sondazh

Poll

'Faleminderit përfaqësues të DASH'/ Çupi ngatërrohet në Komision, buzëqesh: S'keni shansin

'Faleminderit përfaqësues të DASH'/ Çupi ngatërrohet në Komision, buzëqesh: S'keni shansin

Rrëfimi i Dumanit/ Berisha: S’kisha dëgjuar që bandat rivale të merrnin të njëjtin vrasës

PPE për krizën në PD? Berisha: S’e di, e vlerësojmë, disa nga ne do shkojnë

Berisha korrigjohet: Ia paskam thënë gabim emrin Dumanit, e paska Nuredin

Duma e Alizoti në mbledhjen e Rithemelimit, Berisha: Do e merrni vesh në darkë

3 Komisionet në duart e Alibeajt, Berisha: Përpjekje Ramës për ta lënë vendin pa Opozitë

Miraka te Ligjet, Berisha: Bardhi të japë sqarime për vrasjen në Elbasan

Berisha: Alibeaj merr në mbledhje demokratë që nuk janë pjesë e grupit të PD

Berisha paralajmëron protesta: Droga është normë në polici, mjaftojnë dy vrasjet e fundit

Nesër zgjidhet kryesia e PD/ Berisha: Sot dorëzoj emrat

Pas Dumanit, Berisha thirrje Besian Xhixhës: Trego lidhjet e krimit me politikën

Berisha: Dumanit po i censurojnë dëshmitë, nxirrni tabulatet e Taulant Ballës me Suel Çelën

Berisha thirrje Nuredin Dumanit: Trego gjithçka, deri tani ke thënë ato që dimë të gjithë

Berisha: Gjykata Supreme janë Rama e Don Agaçio, gjthçka ndodh në dhomë këshillimi

Manja ‘pastroi’ dosjet, Berisha: Mafia e pronave u amnistua, mjafton të çojnë qesen në Apel

S'përmbahen! Bardhi: Mos më ngri zërin mua. Bushka: Flisni 7 veta në kor

PLAS KEQ te Ligjet/ Bushka: Ne jemi ndryshe Gazi, ty të është vrarë dikush në zonën elektorale

Raporti i Administratës Publike, Bardhi: Keni analizë për patronazhistët, keni marrë masa?

Raporti i Administratës Publike/ Alibeaj: Pse gjatë vitit zgjedhor ka pasur më shumë rekrutime?

Anëtarët e ish-sigurimit të Shtetit/ Alibeajt s'i pranohet kandidati, ngre zërin: Ja provat

Socialistët miratojnë të propozuarin e Berishës, Simon Miraka

Sherr te Ligjet/ Bardhi: Të pafytyrë, votuat të propozuarin e non-gratas. Bushka: Lëri patetizmat

Në qendër të Tiranës, aksidentohet autobusi i linjës së Institutit

Emrat e Alibeajt për Zgjedhoren, Balla: Sa t'i sjellë, do i miratojmë, më në fund

Presidenti/ Balla: Votat do i gjejmë, po konsultohem me dy grupet e tjera të Opozitës

Bylykbashi anëtar i Reformës Zgjedhore, Alibeaj: Nuk është provokim

'Jam kryetar grupi'/ Alibeaj: Brenda PD s'ka përplasje, s'ka bojkot për presidentin, të hënën....

Procesi i zgjedhjes, Alibeaj: Jemi gati deri në 12 të natës nëse PS ndryshon mendje

Zgjedhja e Presidentit/ Alibeaj: Maxhoranca nuk i ka 71 vota, është realitet

Procesi i Presidentit/ Ndryshon mendim pas mbledhjes, Alibeaj: Do marrim pjesë

Cilët kryebashkiakë do kallëzohen? Manja: Hetimi ka rregulla, s'bëj publike asnjë rast

Rrezikon Shqipëria nga lufta?Peleshi:Jemi të sigurtë,NATO reagon sa herë që preket një pëllëmbë tokë

Shqipëria ngre bazë të dhënash për emergjencat, çon togë në Bullgari, zgjeron kontributin në NATO

Balluku: Ka abonentë familjarë që përdorin mbi 5 mijë kw mujorë, do kenë pishina, s'fikin dritat

Miratohet koncensioni për ndërtimin e aksit Thumanë-Kashar

Qeveria vendos transferimin e të dhënave për licensat e minierave

A e ka gati Shqipëria dosjen për çështjen e detit në Hagë? Xhaçka: Në atë fazë jemi

Mbështetje për emigrantët shqiptarë në Greqi? Xhaçka: E diskutova me Dendias, do njihet gjuha shqipe

Shqipëria jep OK për futjen e Suedisë e Finlandës në NATO

Gjuhë të huaja e letërsia, ulet mesatarja që duhet të kenë maturantët për këto degë

Kisha

Mbledhja e grupit, Berisha mbërrin në selinë blu: Alibeaj vegël e Ramës, po fyejnë Diasporën

Forumi i PPE, Berisha: Po mbajnë qëndrim neutral, zëri ynë s’do mungojë

S’ju uroi asnjë ambasadë, Berisha: S’e mbaj mend ta kenë bërë ndonjëherë

Marrëdhënia me SHBA, Rama: Miqtë e BE s'e kuptojnë, u dukemi budallenj

Rama: Kemi gati projektin për një bazë detare të NATO-s, do ia paraqesim gjeneralit

Yuri Kim në sallë, Edi Rama: Do flas anglisht, të shmang përkthimin e keq që krijon probleme

U nderua me medalje, gjenerali amerikan 'i mahnitur' pas Ramës: Jeni lider!

Rama i dorëzon medalje Komandantit të NATO-s: Do bëjmë plan për një bazë detare

INCIDENTI- Rama mezi i vendos medaljen gjeneralit amerikan: Më fal, s'qenka e lehtë