Bota

200 vjetori i vdekjes së Napoleon Bonaparte, Franca ende në dyjëzim nëse ishte strateg i shkëlqyer apo një despot luftëtar

Fjalët e tij të fundit, të shqiptuara pak para se të ndërronte jetë rreth orës 5.59 pasdite ishin: " La France, l'armée, tête d'armée, Joséphine… " (Franca, ushtria, kreu i ushtrisë, Joséphine). Ai ishte vdiq në moshën 51 vjeçare.
Featured image of article: 200 vjetori i vdekjes së Napoleon Bonaparte, Franca ende në dyjëzim nëse ishte strateg i shkëlqyer apo një despot luftëtar Napoleon Bonaparte

FRANCË- Më 5 maj 1821, Napoleon Bonaparte vdiq në një shtrat çuditërisht të vogël i rrethuar nga eskorta e tij në mërgim në një shtëpi të vjetër dhe të lagësht në ishullin britanik të Saint Helena.

Fjalët e tij të fundit, të shqiptuara pak para se të ndërronte jetë rreth orës 5.59 pasdite ishin: ” La France, l’armée, tête d’armée, Joséphine… ” (Franca, ushtria, kreu i ushtrisë, Joséphine). Ai ishte vdiq në moshën 51 vjeçare.

Dyqind vjet më vonë, shkaku i vdekjes së tij mbetet një mister i pazgjidhur dhe karriera dhe jeta e tij vazhdojnë të ndahen hidhur. Për disa, perandori i lindur në Korsikë ishte një strateg i shkëlqyer ushtarak dhe politik, për të tjerët ai ishte pak më shumë se një despot luftëtar. Në të djathtë ai është një hero kombëtar, udhëheqja dhe trashëgimia e të cilit e vendosën Francën në hartë, ndërsa e majta thekson se ai ishte autokratik dhe mbështeste rivendosjen e skllavërisë.

Sipas Guardian, Elizabeth Moreno, ministre e barazisë pranoi që Napoleoni ishte “një figurë e shkëlqyer në historinë franceze”, por shtoi se ai ishte gjithashtu “një nga mizogjinët e mëdhenj”.

Elysée deklaroi se Macron po thyente qëndrimin e kujdesshëm të paraardhësve të tij dhe “nuk do të largohet” nga polemikat rreth Napoleonit, i cili ushtroi pushtet midis 1799 dhe 1815, por shtoi se fjalimi i tij nuk do të ishte “as hagiografik, as mohim as pendim “Dhe se ai nuk do të jepte një” gjykim retrospektiv 10 breza më vonë “.

Pas disfatës së tij në Waterloo, Napoleoni kishte shpresuar të dëbohej në Amerikë. Në vend të kësaj, pas 10 javësh në det në bordin e HMS Northumberland, ai u gjend në një shkëmb vullkanik të gjatë 10 milje të gjatë dhe gjashtë milje të gjerë në mes të Atlantikut Jugor.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Guvernatori i Shën Helenës, Sir Hudson Lowe, nuk ishte i impresionuar me mysafirin e tij të padëshiruar. Jo vetëm që detyra e tij për të siguruar që “Old Boney” të mos shpëtonte, por ai ishte gjithashtu i detyruar ta furnizonte atë dhe shoqërinë e tij me ushqime javore, duke përfshirë raki dhe verë. Për Napoleonin, Lowe ishte rojtari i tij i burgut. Dhe ai u nis ta irritonte atë në çdo rast. Për Lowe, Napoleoni ishte një individ i dobët, i dhënë pas hidhërimeve dhe një dështim për të njohur dhe pranuar situatën e tij.

Në testamentin e tij Napoleoni kërkoi të varroset në brigjet e Senës në Paris, por Lowe këmbënguli që ai të varroset në Luginën Sane në Shën Helena, e njohur më vonë si Lugina e Varrit. Edhe pas vdekjes, Lowe ishte i palëkundur për të bërë kompromis me mysafirët e tij francezë. Gjenerali francez Charles Tristan de Montholon kërkoi që varri të gdhendet me fjalën e vetme “Napoleon”; Lowe këmbënguli që të shtohet “Bonaparte”. Të dy nuk mund të binin dakord dhe varri mbeti i pashënuar.

Në tetor 1840 trupi i tij u zhvarros, u riatdhesua në Francë dhe më vonë u rivarros në Les Invalides në Paris. Në 1854 qeveria franceze bleu Luginën e Varrit dhe Shtëpinë Longwood, të cilat mbeten në posedim francez deri më sot.

Kodi i tij Napoleonik përcaktoi ligjin civil në pjesë të mëdha të botës, prezantoi sistemin e arsimit të lartë, taksave, rrugëve dhe kanalizimeve dhe ai ngriti Bankën e Francës.

(d.a/dosja.al)

Shto Koment