Dikur

1963/ Kur Shqipëria dhe Franca nënshkruanin një traktat tregtar për të dërguar duhan dhe lëkurë drejt Parisit

Të dy vendet nënshkruan gjithashtu një marrëveshje tregtare vjetore. Shqipëria do të eksportojë në Francë duhan, pambuk, lëkurë, lesh, bimë medicinale, bitum natyral dhe minerale.
Featured image of article: 1963/ Kur Shqipëria dhe Franca nënshkruanin një traktat tregtar për të dërguar duhan dhe lëkurë drejt Parisit Foto ilustruee

Nga Aurenc Bebja*, Francë – 5 Dhjetor 2020

“Paris-presse” ka botuar, të dielën e 15 dhjetorit 1963, në faqen n°2, një shkrim në lidhje me marrëdhëniet ekonomike asokohe midis Francës dhe Shqipërisë komuniste, të cilin, Aurenc Bebja, nëpërmjet Blogut “Dars (Klos), Mat – Albania”, e ka sjellë për publikun shqiptar :

Tiranë, 14 dhjetor.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Franca dhe Shqipëria nënshkruan sot një traktat tregtar dhe lundrimi, në të cilin do të sqarohen kushtet e përgjithshme të marrëdhënieve ekonomike dhe tregtare midis dy vendeve.

Të dy vendet nënshkruan gjithashtu një marrëveshje tregtare vjetore. Shqipëria do të eksportojë në Francë duhan, pambuk, lëkurë, lesh, bimë medicinale, bitum natyral dhe minerale.

Franca do të dërgojë makineri, kimikate, ilaçe, letër dhe karton, si dhe pëlhura dhe mallra të ndryshme kapitale në Shqipëri.

(F.g./dosja.al)

Etiketa:

Shto Koment