Dikur

1940/ Foto të rralla të Shqipërisë 80 vjet më parë

Foto të rralla të shkrepura nga fotografi italian, Giuseppe Massani në Shqipërinë e vitit 1940.

Giuseppe Massani ishte një fotograf italian. Ai ka lindur në Rimini në vitin 1901 dhe ka studiuar në Universitetin e Bolonjës që nga fillimi i vitit 1920.

Në prill të vitit 1939, Shqipëria u pushtua nga forcat italiane dhe së shpejti u zhyt si pjesë e Musolinit. Ishte momenti i duhur për Massanin që të paraqiste Italinë në territorin e ri Adriatik për publikun. Pa dyshim me mbështetjen e qeverisë italiane, ai udhëtoi gjerësisht në Shqipëri në vitin 1940 dhe prodhoi disa nga fotografitë më të mira bardh e zi të vendit. Fotot e tij u botuan në edicionin “Shqipëria: testo e foto di Giuseppe Massani”, në Romë në vitin 1940, me një seksion të fundit të propagandës fashiste të quajtur “Bashkimi i Italisë dhe Shqipërisë”.

Albumi i tij i Shqipërisë i vitit 1940 është një dokumentim i rrallë që ofron foto spektakolare, si një pasqyrë e Shqipërisë së vjetër përpara se regjimi Stalinist të merrte pushtetin ne vitin 1944.

Burimi: albanianphotography.com

(R.L/Dosja.al)

Shto Koment