Showbiz

18 reperë bashkë i këndojnë plagëve të shoqërisë, njihuni me klipin që po ‘çmend’ rrjetin (VIDEO)

18 Yjet e repit turk kanë deklaruar se nuk do të heshtin politikisht në dy këngë të mrekullueshme që po bëjnë namin në mediat sociale.
Featured image of article: 18 reperë bashkë i këndojnë plagëve të shoqërisë, njihuni me klipin që po ‘çmend’ rrjetin (VIDEO) Foto ilustruese.

Këngët dhe videoklipet e tyre paraqesin një listë të gjatë ankesash dhe plagësh të hapura që kanë prekur shoqërinë turke gjatë dekadave të fundit, të kompletuara me pamjet e mrekullueshme të ngjarjeve shqetësuese që kanë formuar historinë e fundit të vendit.

Sarp Palaur, i njohur më mirë me emrin e tij skenik Şanışer, ka bërë një emër për veten e tij si një reper protestues në Turqi me këngë të njohura si “Yalan” (Gënjeshtra) dhe “Günleri geride bırak” (Lëri ditët pas).

Por reperi e tejkaloi veten me botimin e së Premtes Susamam , “Unë nuk mund të qëndroj i heshtur” – një epikë 15-minutëshe e regjistruar me 17 reperë të tjerë turq. Në 3:30 p.m. (GMT), 17 orë pasi ishte ngarkuar në YouTube, videoja e këngës kishte mbledhur afro 3.5 milion shikime.

Është ky videoklip që ka kapur brohoritjet më të mëdha nga shumë përdorues të mediave sociale turke, të cilët e ndihmuan atë të bëhej virale.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Një koleksion i pamjeve të dokumentuara të redaktuara shpejt, klipi jep një histori të shpejtë të mbi një dekade ngjarjesh që kanë formuar Turqinë e sotme, nga vrasja e gazetarit turk-armen Hrant Dink në 2007, deri te protestuesit e vrarë në protestat mbarëkombëtare antiqeveritare në 2013, deri tek aksidentet e minierave dhe sulmet me bomba.

“Susamam” ofron një listë gjithëpërfshirëse mbi 15 minutat e burimeve më të mëdha të ankthit shoqëror të vendit, duke filluar nga korrupsioni, deri te shtypja politike, dhe normalizimi i dhunës.

18 reperët reflektojnë gjithashtu mosmarrëveshjen në rritje për të jetuar në kushte të vështira ekonomike nën një qeveri që përgjigjet në mënyrë rutinore ndaj sfidave me praktikat autoritare, siç e ilustron rekordin tre-vjeçar të Turqisë si burgosësi më i keq i gazetarëve në botë.

Burimi: Ahval

(R.L/Dosja.al)                                                                                                                                                                                       

Shto Koment