KRYESORET
Bota

16-vjetori i vdekjes së Ibrahim Rugovës, Buzhala: Jo vetëm politikan, por edhe human

21 Janar 2022, 10:29 Nga DOSJA
16-vjetori i vdekjes së Ibrahim Rugovës, Buzhala: Jo vetëm

KOSOVË – Gazetari kosovar, Berat Buzhala ka reaguar për 16-vjetorin e ndarjes nga jeta të ish-Presidentit historik të Kosovës, Ibrahim Rugova. Me anë të një postimi të gjatë në profilin e tij në Facebook, Buzhala shkruan se, kur dikusht thotë që ky vend është shkatërruar për 20 vjet me radhë, atëherë i bie që Rugova e ka bërë këtë për 5-6 vjet.

Sipas Buzhalës, Rugova para se të jetë politikan, ka qenë një njeri human, i cili gjatë gjithë karreierës së tij politike, ai, për ta ruajtur popullin e tij, preferonte zgjidhje të mundshme politike e jo zgjidhje ideale politike. Buzhala vijoi më tej se, Rugova e kishte të qartë se çfarë do të duhej të arrinim dhe  çfarë do të mundnim të arrinim.

Reagimi i plotë i Berat Buzhalës:

(Me rastin e pervjetorit te vdekjes se Ibrahim Rugoves)

Kur dikush thote qe 20 vjet e keni shkaterru kete vend, i bjen qe edhe Ibrahim Rugova e ka shkaterru nja 5-6 vjet. Nese bash provokohemi qe te bejme nje top liste politikanesh te vendit tone, atehere pa dyshim qe Rugova me nje epersi te dukshme eshte figura me e madhe dhe me e rendesishme politike ne historine e Kosoves. Me permasat e tij politike askush nuk mund te matet. A e kishte arritur i vetem lirine e popullit tone, per t’u cliruar nga Serbia? Sigurisht qe jo, por kjo nuk e zbehe aspak figuren e tij. Rugova para se te jete politikan, ka qene humanist. Gjate gjithe karreieres se tij politike, ai, per ta ruajtur popullin e tij, preferonte zgjidhje te mundshme politike e jo zgjidhje ideale politike. Rugova e kishte te qarte se cfare do te duhej te arrinimie cfare do te mundnim te arrinim. Ai jo qe nuk ka qene demagog e popullist, por nuk ka qene as orator. Rugova me popullin e tij ka vepruar ne mirebesim. Qytetaret i besonin atij, jo pse ai i kishte bindur me fjale, sepse fliste pak dhe ngatht, por sepse ne mes tij dhe popullit ishte arritur nje pakt i pathene dhe i panenshkruar. Kur Rugova i kishte marre ne dore per t’i drejtuar, shqiptaret kishin qene populli me i prapambetur ne Jugosllavi, edhe per nga shkollimi, edhe per nga zhvillimi, edhe per nga emancipimi, mirepo per arsye te panjohura saktesisht ky popull kishte vendosur qe ne krye te vetin ta vendoste politikanin me te kulturuar, me te emanicpuar dhe me te shkolluar ne territorin e ish Jugosllavise. Derisa Milloshevici, Tugjmani, por edhe te tjeret, cdo te dyten fjale e kishin luften dhe armet, Rugova e kishte paqen dhe dialogun. Ai si me magji e kishte bindur popullin, kur te tjeret e kishin vene ne dyshim, se e ardhmja e tyre ishte Perendimi dhe jo Lindja. Sot duket e lehte te thuhet, por nuk ishte keshtu ne vitin 1989 dhe ne vitin 1990, kohe kjo kur myslimanet e tjere qe jetonin ne ish Jugosllavi ishin nxituar te zgjidhnin Iranin dhe shtetet arabe. Rugoven keto zgjidhje atraktive ne shikim te pare, nuk e kishin joshur. Kudo, ne cdo takim, ne cdo konference nderkombetare, Rugova qendonte mbi te tjeret, rrezatonte paqe dhe besim. Ani pse ne vitin 1998 ate e kishin zgjedhur si lider te tyre mbi 90 perqind e shqiptareve, ai si njeri i kompromisit i kishte hapur rrugen UCK’se, jo nga frika por nga deshira per bashkim. Ai e dinte qe tashme kishte ardhur fundi i projektit te tij, tash e kishim marre vemendjen e plote te bashkesise nderkombetare. Rugova nuk ka qene politikan i persosur, por ka qene me i persosuri qe ne shqiptaret e kemi pasur ndonjehere.

(e.h/dosja.al)

Ndihmës-Sekretarja e Shtetit takoi Alibeajn, ndërsa Paloka deklaroi se ka firmosur peticionin kundër ambasadores Kim. Çfarë do të thotë kjo për PD?

View Results

Sondazh

Poll

Policia bën bilancin: Pezullohen 95 leje drejtimi, gjobiten mbi 500 persona

Policia bën bilancin: Pezullohen 95 leje drejtimi, gjobiten mbi 500 persona

Aksident në Maminas, përfshihen gjashtë makina

'Ka rrjedhje të sekretit hetimor?' Kraja-Majkos: Për non-gratat s'përgjigjem

Komisioni/ Kraja: Me paratë e konfiskuara kemi ngritur laboratorë eksperimentale

'A ndërhyn Rama dhe ministrat në punën tuaj?/ Kraja - Alibeajt: S'komentoj, zbatoj ligjin

Dosja e Aleks Nikës/ Ndreca: A mund të transferohet në SPAK? Kraja: Duhet vlerësuar

Dvorani dhe Ina Rama për President? Berisha: Janë subjekte të ndjekjes penale

Ç'do bëhet me Teatrin Kombëtar? Zotohet Berisha: Do ndërtohet siç ka qënë

8 emrat e PD për President, Berisha: Parodi e neverishme, keqpërdorim i Ramës

FMN propozoi shkrirjen e Bordit, Berisha: Të ndërhyhet me urgjencë për çështjen e borxhit

A e përdori PD për të justifikuar non-gratën? Berisha: Partia më ka penguar

'Non-grata' në gjykatën franceze, Berisha: Ka 2 faktorë kundër meje

Nëse vjen Berisha, PD duhet të pezullohet nga PPE, ish-kryeministri: Gaboi!

Berisha thirrje BE: Na hapni negociatat! Nuk e meritojmë, por po s'ndodhi sjell trazira në rajon

'Shqipëria anëtar i asociuar i BE'/ Rama: Mbështes vizionin e Macron

Gjermania kundër Ballkanit të Hapur? Rama: Ushqim për konsum lokal

'Ballkani i Hapur'/ Charles Michel: E mbështes, uroj që të gjithë t'i bashkohen nismës

'Ndryshojmë kursin'/ Rama: Nëse Bullgaria s'hap rrugë, do i shpëtojmë kthetrave të tyre

Integrimi/ Pse duhet mbajtur peng Shqipëria? Michel: Duhen zgjidhur konfliktet, ju mbështes

Integrimi në BE, Charles Michel: Angazhimi ynë nuk ka ndryshuar

Integrimi në BE/ Rama: Kemi hedhur hapa njëjtë si vendet që i kanë çelur negociatat

Aksioni i SPAK, Berisha: U dekonspirua, Edi Rama u shqetësua, dha mesazh tek bandat

Raporti i FMN, Ibrahimaj: Do jemi më të kujdesshëm, do analizojmë çmimet

Autori i vë zjarrin furgonit të policit në Shkodër, i maskuar si grua

Demokratja-Berishës: Ti je i ndershëm, këta të tjerët kanë nga 100 dashnore

Emri i presidentit të ri, Alibeaj flet për firmat: I kam! Në mbledhje sot ishin 26 deputetë

Negociatat për president tek PD, Alibeaj: Nesër pasdite do kemi mbledhje tjetër

17 shoferë “dru” në timon, 27-vjeçari rreh efektivin e Policisë teksa e shoqëronte

A janë arrestimet e Nuredin Dumanit? Kreu i SPAK se "lëshon" PENTITON: Nuk flas dot...

Pse s'janë arrestuar Ervis Martinaj dhe Suel Çela? Kraja dhe Nano: Po i kërkojmë akoma...

Ka dyshime për dekonspirtim?Kreu i SPAK: Jo!Do i shkojmë deri në fund, s'ka rëndësi sa të fortë janë

Cili ka qenë roli i shefit të Krimeve, Palushit? Arben Kraja: Ka shpërduar detyrën!

ZBULOHET emri i aksionit të SPAK, kuptimi! Kush e kishte "plumbin e artë"...

MEGAAKSIONI, Arben Kraja jep DETAJE: Shkatërruam 8 banda, të dhunshëm, paguanin shumë për vrasje

Zgjedhja e Presidentit, Bylykbashi: Alibeaj ka marrë përsipër t’i sigurojë Ramës votat

Shpërthim me tritol në lokalin Radhimë! Ambienti i marrë me qira nga kunati i Çelës

Momenti kur djali i Arben Mërkurit largohet nga vendngjarje, ia vranë të atin para syve

Vrasja në Sukth, dalin pamjet nga vendngjarja

'A ka më deputetë që hetohen?'/ Arben Kraja 'kyç gojën': Nuk jap përgjigje, e thotë ligji

Kreu i SPAK: 80% të rasteve që kemi në dorë, as që e dinë se janë nën hetim

Dosja 184 s'i "shqitet" Ulsi Manjës, Tabaku ia kujton para Arben Krajës, ministri: Kam një merak

PS sulmon SPAK, Balla: Pse s'hetohet Berisha? Tabaku e mbron: Shikoni "non grata-t" tuaja

'41 prokurorë janë shkarkuar'/ Kreu i KLP: Disa janë kërcënuar me jetë, u morën në mbrojtje

Qeveria miraton fond shtesë 160 mln lekësh për federatat sportive dhe sportistët elitarë

Manastirliu: Kemi miratuar financim shtesë për sistemin shëndetësor

Conferencë League! 25 Maji ditë pushimi, s'lejohen makinat, 'mbyllet' Tirana

Procesi i Rindërtimit, Ahmetaj: Do ndërtojmë 167 shkolla, 137 kompani marrin pjesë, program unik

Me kë e ka? Rama: Flet shumëkush për bujqësinë, ose s'kanë lidhje ose s'kuptojnë

Presidenti i ri/ Arrihet akordi! Balla-opozitës: Deri në raundin e tretë propozimet i keni ju

Presidenti i ri/ Balla-opozitës: Deri në raundin e tretë propozimet i keni ju