Aktualitet

Ministria e Shëndetësisë publikon SHIFRAT: 15 viktima dhe 787 raste të reja me Covid-19 në Shqipëri

Ministria e Shëndetësisë në përditësimin e të dhënave gjatë 24 orëve të fundit, bëri me dije se 15 pacientë të tjerë kanë ndërruar jetë nga Covid-19. Aktualisht në 4 spitalet COVID, po trajtohen 393 pacientë, 26 në terapi intensive nga të cilët 11 pacientë janë të intubuar. Në 24 orët e fundit janë shëruar 505 qytetarë, duke e çuar numrin e të shëruarve 26.381 që nga fillimi i epidemisë. 
Featured image of article: Ministria e Shëndetësisë publikon SHIFRAT: 15 viktima dhe 787 raste të reja me Covid-19 në Shqipëri Të dhënat për Covid -19

TIRANË- 15  të vdekur dhe 787 raste të reja me koronavirus. Ky është bilanci i Covid-19 në Shqipëri gjatë 24 orëve të fundit. Ministria e Shëndetësisë në përditësimin e të dhënave gjatë 24 orëve të fundit, bëri me dije se 15 pacientë të tjerë kanë ndërruar jetë nga Covid-19.

Gjatë 24 orëve të fundit kanë ndërruar jetë: 8 qytetarë nga Tirana, 2 qytetarë nga Tepelena, 2 qytetarë nga Berati, 1 qytetar nga Vlora, 1 qytetare nga Elbasani, 1 qytetare nga Korça, të moshave 57-77 vjeç, kanë ndërruar jetë duke bërë që numri i viktimave të shkojë në  1055.

Ndërsa 2745 testime dhe kanë rezultuar pozitivë 787 qytetarë. Aktualisht në 4 spitalet COVID, po trajtohen 393 pacientë, 26 në terapi intensive nga të cilët 11 pacientë janë të intubuar. Në 24 orët e fundit janë shëruar 505 qytetarë, duke e çuar numrin e të shëruarve 26.381 që nga fillimi i epidemisë.

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale u drejtohet qytetarëve të mos neglizhojnë asnjë shenjë të sëmundjes dhe të kontaktojnë për çdo dyshim me mjekun e familjes, për t’u referuar për testim, ndjekje të vazhdueshme dhe për rimbursimin e barnave të trajtimit ambulator në banesë. Nëse nuk e dini cili është mjeku juaj i familjes, telefononi linjën e gjelbër falas 0800 40 40 për ta mësuar dhe për t’u vendosur në kontakt me mjekun tuaj të familjes.

COVID-19 – Statistika (17 Dhjetor 2020)

Raste të reja ditore         787

Të shëruar ne 24 orë      517

Të shtruar në spitale      393

Humbje jete në 24 orë   15

Testime ditore              2745

Testime totale          231.897

Raste pozitive            51.424

Raste të shëruara     26.898

Raste Aktive             23.471

Humbje jete              1055

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Tiranë 12594

Fier  1743

Durrës  1395

Shkodër    1254

Vlorë      1157

Korçë     1090

Elbasan  986

Berat  925

Lezhë  920

Gjirokastër  555

Kukës  458

Dibër  394

(A.k.dosja.al)

Shto Koment