Argetim

15 tatuazhet që s’duhet t’i bëni kurrë dhe konsiderohen tepër ‘të rrezikshme’ (FOTOT)

Dhjetë tatuazhe "të rrezikshme" dhe çfarë kuptimi kanë ato.

Nëse dikush ka një tatuazh që nuk përputhet me personalitetin e tyre ose statusin shoqëror, mund të konsiderohet një fyerje.

Tatuazhet janë shumë më tepër sesa imazh I trupit. Për disa grupe njerëzish, tatuazhet kanë një kuptim të veçantë që krijon një përshtypje të caktuar të atij që e ka të skalitur në lëkurë.

Pra, nëse dikush ka një tatuazh që nuk përputhet me personalitetin e tyre ose statusin shoqëror, mund të konsiderohet një fyerje.

1.Loti

Një lot nën syrin e djathtë shpesh nënkupton që pronari i tatuazhit ka kryer një vrasje ose përpjekje për vrasje. Shumë njerëz e bëjnë këtë tatuazh nëse një i dashur është në burg ose ka vdekur në mënyrë tragjike. Ky tatuazh mund të shkaktojë probleme vetëm nëse dikush e bën atë për argëtim, sepse në botën kriminale, njerëzit besojnë se çdo tatuazh duhet të “fitohet”.

2.Buda

Një imazh i ndonjë perëndie në trup është një blasfemi, kjo është arsyeja pse turistët me këto tatuazhe shpesh përfundojnë në komisariat kur udhëtojnë në vendet Budiste.

3.Yakuza

Në Japoni, vetëm njerëzit që janë anëtarë të Yakuza kanë të drejtë të kenë tatuazhe të tilla. Kjo është banda kriminale më e fuqishme dhe më e etur në vend. Pra, kushdo tjetër që ka këtë lloj tatuazhi dhe nuk është Yakuza me siguri do të hasë një problem.

4.Tërfili

Njerëzit shpesh bëjnë një tatuazh të tërfilit për fat të mirë, por nëse bëni aksidentalisht një tatuazh prej 3 gjethesh në vend të 4, kjo do të thotë se jeni pjesë e një bande kriminale irlandeze. Pra, nëse një anëtar i kësaj bande sheh një person me këtë tatuazh dhe e kupton që nuk është anëtar i bandës, do të përballet me një problem të madh.

5.Tel me gjemba

Në botën e krimit të organizuar, një tatuazh me tela me gjemba do të thotë që një person është dënuar. Kjo është arsyeja pse kur qytetarët që zbatojnë ligjin e bëjnë këtë tatuazh, ish-të burgosur mund ta konsiderojnë si një ofendim apo edhe shaka. Kjo mund ta vështirësojë jetën e tij.

6.Grabitqarë që ulërijnë

Shumica e njerëzve e lidhin një grabitqar me një njeri të guximshëm dhe të fuqishëm. Por në botën kriminale, njerëzit që kanë tatuazhe të tilla në trupat e tyre, në thelb thonë se ata janë të prirur për dhunë dhe janë të gatshëm të kryejnë një krim të dhunshëm dhe të mos jenë të trishtuar. Pra, nëse keni këtë lloj tatuazhi, mund të keni një problem serioz sepse kriminelët mendojnë se duhet të meritoni të drejtën për të patur këtë tatuazh.

7.Unaza në gishta

Unazat e gishtave janë mënyra më e shpejtë dhe e lehtë për të treguar nëse pronari ishte dënuar dhe respektuar në burg. Kështu që, nëse një ish- i dënuar i sheh këto tatuazhe duke u bërë për t’u argëtuar, ai me siguri nuk do t’i pëlqejë pasi i ofendon parimet e tij.

8.Kryq në gjoks

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Një tatuazh i një kryqi të madh është shumë i rrezikshëm në Rusi. Ky është tatuazhi që bëjnë kriminelët më të rrezikshëm në Rusi.

9.Merimanga

Një merimangë është një autobiografi midis të dënuarve. Kjo do të thotë që ata janë dënuar për një kohë të gjatë dhe se ata kanë luftuar varësinë ndaj drogës. Kjo është mënyra se si kriminelët njohin “njerëzit e tyre” dhe kanë një reagim shumë negativ ndaj njerëzve që i bëjnë këto tatuazhe vetëm sepse u pëlqen atyre.

10.Kurorë me 5 cepa

Në SH.B.A., 5 cepat e kurorës janë simboli i bandës Latine Kings. Është një nga bandat më të mëdha spanjolle brenda dhe jashtë burgut. Natyrisht, është jashtëzakonisht e rrezikshme të kesh këtë tatuazh.

11.Tre pika

Ky tatuazh i vogël nënkupton të njëjtën gjë në të gjithë botën,“Mi vida loca”. Nuk thotë asgjë specifike për pronarin, përveç faktit që ai shkelte ligjin ose kishte ndonjë lidhje me botën kriminale. Natyrisht, nëse nuk keni pasur asnjëherë problem me ligjin, mos e bëni këtë tatuazh … nëse nuk doni ndonjë problem.

12.Ylli

Një yll është një tatuazh i zakonshëm për njerëzit në burg. Kuptimi ndryshon në bazë të vendit ku skaliten. Për shembull, yjet në gjunjë do të thotë që ky person kurrë nuk do t’i nënshtrohet vullnetit të dikujt dhe yjet mbi supe përfaqësojnë forcë dhe respekt. Njerëzit në botën kriminale kanë një reagim shumë negativ ndaj njerëzve që i kanë këto tatuazhe vetëm për argëtim.

13.Kartat e luajtjes

Në botën e krimit të organizuar, çdo kartë ka kuptimin e vet. Kjo është arsyeja pse shumë karta mund të thonë kaq shumë për një person.

14.Gaztor

Në Brazil, kjo imazh mund t’ju ​​kushtojë jetën tuaj sepse është shumë ofenduese për autoritetet e zbatimit të ligjit. Kjo sepse në Brazil, vetëm njerëzit që kanë vrarë një polic i bëjnë këto tatuazhe.

15.Tatuazhe lidhur me luftën dhe tatuazhet politike

Njerëzit që kanë tatuazhe të lidhura me çështje serioze politike dhe fetare duhet të jenë të gatshëm të luftojnë për pikëpamjet e tyre në çdo kohë. Në shumë vende, këto tatuazhe në trup dënohen me gjobë, madje edhe me dënime me burg, veçanërisht nëse ato tatuazhe ofendojnë besimet dhe idetë e njerëzve të tjerë.

Burimi: newmoney.gr

(R.L/Dosja/al)

Shto Koment