Sport

14 muaj pritje, zbulohet raporti i vdekjes së Sala- fakte tronditëse për pilotin!

Në një hetim të detajuar është bërë e mbundur analizimi i çdo të dhëne të gjetur nën fundin e detit. Sipas raportit zyrtar aksidenti u shkaktua nga pakujdesia dhe mosinformimi i pilotit që shoqëronte Sala.
Featured image of article: 14 muaj pritje, zbulohet raporti i vdekjes së Sala- fakte tronditëse për pilotin! Emiljano Sala

Pas afro 14 muaj nga vdekja tragjike e futbollist Emiliano Sala autoritetet kanë një përgjigje zyrtare se nga se u shkaktua aksidenti. Në një hetim të detajuar është bërë e mbundur analizimi i çdo të dhëne të gjetur nën fundin e detit. Sipas raportit zyrtar aksidenti u shkaktua nga pakujdesia dhe mosinformimi i pilotit që shoqëronte Sala. Në të shkruhet se:

“Aftësia e pilotit për të kontrolluar aeroplanin ndoshta ishte e dëmtuar nga efektet e helmimit me CO, por ai duket se kishte një nivel funksioni në një fazë të vonë të fluturimit”.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Një faktor tjetër negative ka qenë edhe mngesa e eksperiencës së pilotit për të tilla udhëtime. “Mungesa e trainimit të pilotit gjatë fluturimit të natës dhe praktika e fundit në fluturimin e instrumenteve ka të ngjarë të ketë rritur rrezikun e humbjes së kontrollit. Nuk ishte e mundur të përcaktohej sasia në të cilën secili faktor kontribuoi në ngjarje, por ka të ngjarë që humbja e kontrollit të bëhej dukshëm më shumë e mundshme nga probabiliteti që ndikohej nga helmimi me CO.”-shkruan raporti.

(e.c/dosja.al)

Etiketa:

Shto Koment