Bota

14 korriku sjell masa të reja në Itali kundër Covid-19/ Në vende publike do lihen të dhënat personale, zgjatet ndalimi i hyrjes për shtetet e caktuara me rrezik 

Mediat vendase është raportuar se gjendja e jashtëzakonshme zgjatet deri në fund të vitit dhe masa të reja për të luftuar pandeminë, përfshirë ndalimin e hyrjes për shtetasit që vijnë nga vende të caktuara me rrezik.
Featured image of article: 14 korriku sjell masa të reja në Itali kundër Covid-19/ Në vende publike do lihen të dhënat personale, zgjatet ndalimi i hyrjes për shtetet e caktuara me rrezik  Foto ilustruese

ITALI-Italia është një ndër vendet më të goditura në Europë nga koronavirusi, ku në muajt mars dhe prill regjistroi shifra të larta të të sëmurëve dhe viktimave nga koronavirusi

Ndërkohë në mediat vendase është raportuar se gjendja e jashtëzakonshme zgjatet deri në fund të vitit dhe masa të reja për të luftuar pandeminë, përfshirë ndalimin e hyrjes për shtetasit që vijnë nga vende të caktuara me rrezik.

Këto janë disa nga rregullimet që qeveria italiane po i përgatit përpara 14 korrikut, kur skadojnë dispozitat aktualisht në fuqi për të parandaluar përhapjen e Covid-19. Mes ndërhyrjeve të ndryshme përfshihet edhe  shtrirja e ndalimit të mbylljes së lokaleve të natës.

Shtyrja e gjendjes së jashtëzakonshme deri në 31 dhjetor, siç kërkohet nga Mattarella, do të shërbejë për të legjitimuar çdo kufizim të ri mbi liritë personale, dhe do të miratohet me një rezolutë të Këshillit të Ministrave.

Masat e reja do të ilustrohen të martën në Parlament nga Ministri i Shëndetësisë, Roberto Speranza.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Corriere della Sera shkruan se do të mbetet detyrimi që në vendet e mbyllura, kur distanca nuk mund të respektohet, të vendoset një maskë, ndërsa  përfundon detyrimi i përdorimit të dorezave.

Ndërkohë vijon ende detyrimi për dezinfektimin e ambienteve, ashtu si dhe ato për të matur temperaturën dhe për të vënë në dispozicion dezinfektuesit te duarve në zyra dhe dyqane. Në vendet publike do të duhet të lihet të dhënat personale.

Ndalimi i tubimeve gjithashtu do të mbetet në fuqi, veçanërisht për shkak të shpërthimeve të reja që identifikohen vazhdimisht në vend, dhe kontrollet do të vazhdojnë në vendet e jetës së natës dhe në plazhe. Ndërsa në festivale, panaire të vendit dhe festivale verore, debati po vazhdon ende mbi mundësinë e kontrolleve më të rrepta. Qeveria duhet të zgjasë ndalimin e hyrjes në Itali për ata që vijnë nga Armenia, Bahreini, Bangladeshi, Kuvajti, Omani, Bosnje dhe Hercegovina, Maqedonia e Veriut, Moldavia, Brazili, Kili, Panamaja, Peruja dhe Republika Dominikane, ndërsa kërkesa për karantinë 14-ditore mbetet për ata që vijnë nga SHBA.

Burimi: Corriere

A.C/Dosja.al

Shto Koment