Politike

13 ish-deputetë jashtë listave të PD, përgjigjet Basha: Më vjen mirë por… raporti do të kalojë në Kryesi

VIDEO
Basha tha se ndryshimi brenda PD ka nisur, por la të kuptohej se këto emra do të jenë jashtë, duke ia faturuar vendimin “anëtarësisë”. 
Featured image of article: 13 ish-deputetë jashtë listave të PD, përgjigjet Basha: Më vjen mirë por… raporti do të kalojë në Kryesi Lulzim Basha

TIRANE- Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, preferoi të mos komentonte vendimin e Komisionit të Vlerësimit për të hequr disa emra nga lista e mëparshme e deputetëve nga lista. I pyetur nga gazetarët në konferencën e sotme, Basha tha se ndryshimi brenda PD ka nisur, por la të kuptohej se këto emra do të jenë jashtë, duke ia faturuar vendimin “anëtarësisë”. 

PJESË NGA FJALA E BASHËS: 

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Mendoj se komunikimi ynë për këtë çështje ka qenë shumë i qartë, më vjen mirë që ka kaq shumë interes nga mediat për këtë çështje. Ndryshimi ka nisur nga brenda shtëpisë, sonë dhe është mendësia me të cilën do qeverisim. Raporti i Komisionit do shqyrtohet në Kryesi dhe në Këshillin Kombëtar, dua ti falenderoj anëtarët e Komisionit për punën voluminoze, anëtarësia ka folur, dhe sipas statutit do merren vendimet përfundimtare.

Të premten në mbrëmje, Komisioni i Vlerësimit në Partinë Demokratike, i dërgoi 329 emra kryesisë së PD, ku u përfol se janë përjashtuar një grup tejet i rëndësishëm në zgjedhjet e 2017. Ervin Salianji, Gert Bogdani, Xhemal Gjunkshi, Romeo Gurakuqi, Nada Meçorapaj, Endri Hasa, Fatbardha Kadiu, Izmira Ulqinaku, Lorenc Luka, Luan Baçi, Tritan Shehu e Lindita Metaliaj, janë emrat e përfolur se nuk janë më në listën e PD për zgjedhjet e 25 prillit.

(F.g/dosja.al)

Shto Koment