ArgetimSport

12 tetori, dita ndërkombëtare e futbollit jo elitar / Angli

Dita e 'jo ligës' është për t'u dhënë mundësinë tifozëve të futbollit në të gjithë vendin për të treguar mbështetje për ekipet e tyre të thjeshta lokale.

ANGLI – Larg shkëlqimit të Premier Ligës, mijëra futbollistë luajnë për ekipin e tyre vendor javë pas jave.

Sigurisht ata nuk marrin aspak vëmendje të nivelit të ngjashëm me atë të Premier Ligës, dhe kjo gjë shpesh i dis motivon futbollistët, të cilët luajnë me ekipet e vogla të vendeve të tyre.

E planifikuar të përkojë me një pushim ndërkombëtar, dita e ‘jo ligës’ është për t’u dhënë mundësinë tifozëve të futbollit në të gjithë vendin për të treguar mbështetje për ekipet e tyre të thjeshta lokale.

Këtë të shtunë, dita e ‘jo ligës’ në datën 12 tetor shënon 10 vjetorin e saj.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Fotografët e revistës ‘When Saturday Comes’ kanë dokumentuar lojën për 15 vitet e fundit dhe ne po ju prezantojmë një përzgjedhje të vogël nga arkivi i tyre.

Burimi:BBC

E.C/Dosja.al

Shto Koment