Politike

12 miljet në Jon/ Berisha nuk përmbahet: Ja fjala kyç e tradhtisë së lartë, Ramën do e pështyja në fytyrë. I fali detin grekëve

Ish-kryeministri Sali Berisha e akuzoi kryeministrin Edi Rama se e kishte tradhëtuar vendin e tij me vetëm një fjalë.
Featured image of article: 12 miljet në Jon/ Berisha nuk përmbahet: Ja fjala kyç e tradhtisë së lartë, Ramën do e pështyja në fytyrë. I fali detin grekëve Sali Berisha dhe Edi Rama

TIRANË– Ish-kryeministri Sali Berisha, i ftuar në emisionin “Çim Peka Live”, ku edhe ka folur për kërkesën e Greqisë për zgjerim me 12 milje në detin Jon. Në fjalën e tij, Berisha e akuzoi kryeministrin Edi Rama se e kishte tradhëtuar vendin e tij me vetëm një fjalë.

Cilido që lexon ekspertizën e kompanisë amerikane për marrëveshjen e vitit 2019, ka një pjesë që thotë se Shqipëria ka të drejtë të kundërshtojë kalimin e Greqisë nga 6 në 12 milje. Çfarë ka thënë Rama? Nuk jemi në negociata. Kjo është fjala kyç e tradhtisë së lartë. Kështu Greqisë i lind e drejta të kalojë në 12 milje,”-tha Berisha.

Më tej Berisha e ka akuzuar për tradhti të lartë Ramnë, duke u shprehur se shpreson se grekët do mbetën vullnetplotë për të shkuar në gjykatë për këtë çështje.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

“Akti i parë që do bëja do e pështyja një surrat për tradhtinë që ka bërë. Bindja ime e thellë është se ai një ditë do të japë llogari për të gjitha këto. Do ketë një qëndrim ndaj tij”.

(k.m/dosja.al)

Shto Koment