Politike

12 miljet në detin Jon/ Fredi Beleri: Rama po e dezinformon publikun që mos të ketë marrëveshje

Fredi Bejleri ka folur mbi çështjen e detit mes Shqipërisë dhe Greqisë.
Featured image of article: 12 miljet në detin Jon/ Fredi Beleri: Rama po e dezinformon publikun që mos të ketë marrëveshje

TIRANË– Fredi Beleri, kreu i PBDNJ në Himarë ka qenë në një lidhje me “Zoom” me emisionin “Zonë e Lirë”, ku ka folur mbi çështjen e detit mes Shqipërisë dhe Greqisë.

“Për mendimin tim dhe shumicën e mediave greke nuk është rastësi vizita e kryeministrit Rama në dy shtete. Nuk besoj se Shqipëria dhe Greqia mund të firmosin një marrëveshje më të mirë se e 2009. Atëherë kishte njohje me Erdoganin dhe me pjesë të tjera të shtetit turk Z. Rama. Nuk e them unë, por e thotë gjysma e sistemit politik shqiptar. Mënyra si Rama po e trajton këtë çështje të lë për të dëshiruar, po e dezinformon opinionin publik në një mënyrë të tillë që mos të ketë marrëveshje. Besoj se Z. Rama vë interesin partiak mbi atë kombëtar”, tha Fredi Beleri.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

“Nuk duhet demonizuar ndërhyrja e një shteti të tretë. Edhe unë e besoj që është Turqia nga mbrapa sepse ka interesa. Fakti që Greqia na afrohet kaq shumë me ujëra territoriale, na ikën zona ekskluzive ekonomike dhe zona fundore e detit.. Çdo palë në Shqipëri që bën marrëveshje me Greqinë do quhet tradhëtare dhe çdo opozitë që e kundërshton do quhet patriote”, tha Arjan Çuri mbi këtë çështje.

Marrë nga Zonëelirë

Shto Koment