Politike

“10 mijë lekë kemi në xhep, kujdes herën tjetër”, Kujtim Gjuzi kapet me Ballën: Ku është Rama, bashkë kemi luajtur futboll

Kujtim Gjuzi tha se mazhoranca duhet të krijojë hapësira edhe për opozitën. Gjatë fjalës së tij, deputetët e mazhorancës kanë shpërthyer në të qeshura.

TIRANE- Deputeti i ardhur në Kuvend nga listat e Partisë Demokratike, Kujtim Gjuzi ka mbajtur fjalën e tij në foltore, ku ka sfiduar kreun e grupit parlamentar të PS, Taulant Balla, lidhur me deklaratat e tij se PS do hyjë në zgjedhje më 30 qershor. Gjuzi tha se mazhoranca duhet të krijojë hapësira edhe për opozitën. Gjatë fjalës së tij, deputetët e mazhorancës kanë shpërthyer në të qeshura.

Pjesë nga fjala e Kujtim Gjuzit:

Ju falenderoj se dhatë votë për minierat dhe njerëzit tanë që kanë vuajtur, bravo shumë mirë, ka filluar që të reagojë PS-ja, por kryeministrin pse nuk e shoh akoma më sallë, është në udhëtim. Zoti Balla nuk është mirë të trysnojmë opozitën që ka dalë te bregu i Lanës. Më me kujdes herën tjetër. Zoti Balla nuk dua të them se njihemi bashkë prej kohësh kur kemi luajtur futboll bashkë. Pavarësisht se Fino kërkon të vendosë baste me Rucin, por Ruci i fiton se është nga Tepelena.

Nuk mundet të shkojmë në zgjedhje dhe PS të mos ketë në 25 qytete…Ka ndonjë hapësirë këtu juristë mendoj unë, edhe doktorë që mund ta vizitojnë kryetarja e komisionit të shëndetësisë për shembull që të mos sëmuremi të gjithë si ata të 17 të Durrësit që e lanë vendin vakant me dy vende këtu në Kuvend. Zoti Balla do të kërkoja që të realizojmë zgjedhjet, të krijojmë një hapësirë për opozitën që ka dalë atje, ti dalim borxhit, se dikush mund të jetë dehur se pi raki nga mëngjesi në mëngjesi dhe nuk ke cfarë ti kërkosh. Pastaj do të flasim për rrugën Shijak-Durrës skandaloze të thyhet edhe Land Rover, me vjen keq se nuk kemi ku ti gjejmë paratë se 10 mijë lekë mbajmë në xhep.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Ditën e sotme është zhvilluar seanca plenare në Kuvend, ku në rend të ditës ka qenë interpelanca e kërkuar nga deputeti Lefter Maliqi me ministren Etilda Gjonaj, si edhe dekreti i Metës për Vettingun në Polici, dekret ky që u rrëzua nga mazhoranca socialiste.

Në seancë u betuan edhe 12 deputetët e rinj të opozitës, si dhe nuk mungoi debati nga deputetët Rudina Hajdari dhe Ralf Gjoni që akuzuan dyshen Rama-Basha se kanë bërë marrëveshje në kurriz të shqiptarëve. Pretendimi i tyre, u mohua nga Balla dhe Spiropali.

(F.g & A.s/dosja.al)

Shto Koment